Wycieczka do Erkner i spacer w lesie – Waldpoesie-Pfad

W weekend byliśmy na spacerze w pobliskim Erkner. Jak się okazuje w tym małym, ale bardzo urokliwym miasteczku graniczącym od południowego wschodu z Berlinem znajduje się wiele rozległych lasów, łąk, jezior i rzek do odkrycia.

Dzisiaj zapraszam na relację z nowo utworzonej leśnej ścieżki spacerowej – Waldposie-Pfad Erkner 

Krajobraz niewielkiego miasteczka od wieków związany było z literaturą. To tutaj znani Niemieccy pisarze tworzyli swoje dzieła pod wpływem natchnienia otaczającą ich przyrodą. W Erkner mieszkał niegdyś niemiecki dramaturg Gerhart Hauptmann, który dobrze znał te tereny. Dla Brandenburgii zasłużył się również inny znany niemiecki realista Theodor Fontane, który uwielbiał piesze wędrówki i szczególnie cenił sobie pojezierze pomiędzy Odrą a Szprewą. Na podstawie własnych doświadczeń napisał w 1862 roku pięciotomowy poemat, opisujący miejsca i krajobrazy tego regionu, który szczególnie sobie upodobał. Podobno jak to mówią, nie ma podróży po Brandenburgii bez Theodora Fontane. Sam fakt, że wokół Berlina mamy 6 oznakowanych i nazwanych jego imieniem szlaków, tzw. Theodor-Fontane-Weg, które tworzą w sumie 200-kilometrową sieć regionalnych i ponadregionalnych szlaków turystycznych o czymś świadczy. Na 200. rocznicę urodzin poety został wydany również przewodnik (Auf dem langen Fontanenweg – Wanderbuch) z szczegółowym opisem i licznymi fotografiami urokliwych tras, które znajdują się na południe od Berlina, pomiędzy Köpenick a Poczdamem.

www.komoot.de

Pamięci niemieckich pisarzy we wrześniu 2020 został utworzony ten właśnie leśny szlak poezji – Waldpoesie Pfad Erkner, który odwiedziliśmy w ubiegły weekend.

Ścieżka prowadzi prawym brzegiem rzeki Löcknitz i dalej wzdłuż brzegu Flakensee w kierunku Woltersdorfu. Ma długość 1,3 km i zaczyna się przy parkingu przy Fangschleusenstraße (Erkner). Na początku szlaku znajduje się tablica z mapą oraz informacjami o ścieżce i znaczeniu lasu.

Wzdłuż ścieżki ustawionych zostało 10 stacji w formie otwartych książek, które przedstawią informacje nie tylko o gatunkach drzew, ale również wspominają autorów, którzy zostali zainspirowani do napisania swoich  prac na temat znajdujących się tutaj drzew.

Spacer przez las i podróż przez epoki literackie od romantyzmu do ekspresjonizmu to z pewnością dla wszystkim małych i dużych może być ciekawa i przyjemna wycieczka. W połowie trasy, zbaczając ok. 100 metrów w prawo znajduje się niewielki plac zabaw i wiata z miejscem na zrobienie sobie odpoczynku.

Czas trwania spaceru: 1,5h

Jeśli macie ochotę na dłuższą wycieczkę?

I nie macie dość, to trasę można oczywiście wydłużyć i udać się dalej wzdłuż brzegów Flakensee i Kalkensee, aż do Rüdorsferdorf. Wtedy przerwę warto zrobić sobie przy dużej śluzie w Woltersdorf (Schluese). Po drodze można zwiedzić również wieżę widokową Aussichtsturm Woltersdorf. Wieża jest wysoka na 25 metrów i znajduje się w środku lasu. W jej wnętrzach znajduje się wystawa filmów historycznych i dokumentalnych o Woltersdorf (Filmmuseum). Zwiedzanie wieży możliwe jest tylko od kwietnia do października.

Następnie jeśli dalej Wam mało, to warto udać się do Rüdersdorf. W miasteczku znajduje się park muzealny, który stanowi niebywały zabytek postindustrialny. To miejsce jest świadectwem wielowiekowej eksploatacji wapna i produkcji materiałów budowlanych, która niegdyś odbywała się na tym terenie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie www.www.ruedersdorf-kultur.de(***Uwaga!!!Obecnie ze względu na ponowny “lockdown” obiekt jest tymczasowo zamknięty).

Ta propozycja dłuższej wycieczki to zdecydowanie wypad na cały dzień – trasa ok. 9 km w jedną stronę. Może na wiosnę uda się nam zdobyć ten szlak rowerem, jeśli tak będzie, to na pewno podzielę się z Wami relacją.

Tymczasem życzę udanej wędrówki!

Dodaj komentarz