Waldspielplätze,czyli leśne place zabaw w Berlinie.

Listopad.

Jak dla mnie to jeden z najgorszych miesięcy w roku.Dni są coraz krótsze, a pogoda robi się coraz gorsza. Z drzew spadają ostatnie liście,robi się szaro, buro i ponuro…no i do Świąt jeszcze daleko. Chociaż już sama nie wiem, czy w tym roku mamy do czego odliczać, bo mam jakieś dziwne przeczucie, że te święta będą inne niż zwykle i przyjdzie nam je spędzić tutaj w Berlinie z dala od rodziny i bliskich. Sytuacja z COVID-19 w Polsce nie wygląda dobrze, wszystko dramatycznie się zmienia. W Berlinie ze względu na szybko rosnąca liczbę zachorowań władze również zdecydowały się na ponowny lockdown, tym razem w wersji “light”. Od dzisiaj, na pewno na miesiąc, w Berlinie zamknięto bary, restauracje, obiekty sportowe, kina oraz teatry. Badania pokazują, że najwięcej zakażeń dochodzi podczas spotkań towarzyskich, więc ograniczono liczbę osób (max. 10 osób z dwóch gospodarstw domowych) może spotykać się w przestrzeni publicznej. Tym samym znowu jesteśmy skazani na tzw. reżim sanitarny i społeczny.

W Berlinie na szczęście place zabaw, parki miejskie i lasy pozostają otwarte. Lasy jak dla mnie to miejsca magiczne. Nie tylko działają na zmysły i dają wytchnienie, ale niezależnie od pogody są dobrym pomysłem na wycieczkę z dzieckiem. My należymy do tych osób, co wyznają zasadę, że na spacer nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie.

Poza tym w lesie zawsze znajdzie się coś ciekawego do robienia lub zobaczenia, szczególnie dla małych obserwatorów przyrody to nieocenione bogactwo skarbów.

My berlińskie lasy szczególnie doceniliśmy podczas pierwszej fali pandemii. Na wiosnę odwiedziliśmy sporo miejsc w naszej okolicy i cieszę się, że stolica Niemiec mimo, że jest tak dużą metropolią ma wiele zielonych i naprawdę rozległych lasów, które oprócz drzew i zróżnicowanego krajobrazu mają do zaoferowania również wiele świetnych leśnych placów zabaw.

Przygotowałam dzisiaj zestawienie kilku dobrze zorganizowanych leśnych placów zabaw oraz miejsc stworzonych do edukacji przyrodniczej dla dzieci w Berlinie. Miejsca te mogę śmiało polecić szczególnie są dobre na teraz, kiedy tylko w zasadzie LAS nam pozostaje formą rozrywki.

1.Waldspielplatz im Plänterwald (Treptow)

To nieco ukryty plac zabaw w starym lesie Plänterwald. Odkryliśmy go dopiero niedawno mimo, że wiele razy przejeżdżaliśmy rowerami ścieżką wzdłuż tego starego parkowego lasu. Plac zabaw znajduje się w samym jego środku. Schowany jest na magicznej polanie, która jest idealnym miejscem do zabawy dla dzieci.

Na placu zabaw jest wiele miejsc do wspinania się, jest również leśny pociąg z drewnianymi wagonami oraz leśne zwierzęta zrobione z drewna.

Wokół jest dużo miejsca do piknikowania i znaleźć można tam wiele zacienionych miejsc pod starymi drzewami – szczególnie w upalne lato to miejsce może być ogromnym plusem.

2.Waldspielplatz am Promenade Teufelssee (Köpenick)

Urocze miejsce na spacer z dziećmi. Na brzegu Teufelsee znajduję się szkółka leśna oraz rezerwat przyrody Teufelsseemoor, czyli diabelskie bagno przez, które przeprowadzone są drewniane pomosty.

Wokół jeziora znajduje się ścieżka edukacyjna, na niej tablice do rozpoznawania tropów dzikich zwierząt.

W odlegości kilku minut od jeziora znajduje się dodatkowa atrakcja – wzgórze z wieżą widokową Müggelturm.

Samo to miejsce jest idealne na spacer z dziećmi, a dodatkowo w pobliżu znajduje się leśny plac zabaw, który oferuje wiele możliwości zabawy. Oczywiście znajdują się na nim klasyki obecne na większości innych placów zabaw. Są huśtawki, przyrządy do wspinaczki, belki do balansowania oraz zjeżdżalnie (ta z wieżą jest na kilka metrów wysoka).

Są również ławki i stoły do piknikowania i dużo miejsca do swobodnej zabawy i w szachy czy warcaby można zagrać.

3.Waldspielplatz Däumlingsweg (Köpenick)

To typowo leśny plac zabaw położony na skraju lasu. Oferuje dużo miejsca do zabawy.

Co nam się najbardziej podobało to rzeźbione samochody wyścigowe .Można też się wspinać, pohuśtać na huśtawce oraz zagrać na drewnianym ksylofonie. Warto wybrać się dalej w las, który ma wiele ścieżek rekreacyjnych do zaoferowania.

 

4.Waldspielplatz Hermsdorf  (Reinickendorf)

To duży leśny plac zabaw, na którym znajduje się wszystko co powinno się znaleźć. Są huśtawki, wieża ze zjeżdżalnią,ławki do balansowania oraz miejsca do piknikowania. Z ciekawszych atrakcji, które tam spotkaliśmy był drewniany pociąg, samolot i samochód wyścigowy.

 

Poza tym na terenie lasu Tegeler Forst znajduje się rezerwat przyrody Hermsdorf, przez który została poprowadzona 2,5 km ścieżka edukacyjna (Waldlehrpfad) oraz zagroda dla dzikich zwierząt (Wildtiergehege), gdzie występują dziki i daniele. Do obserwacji zwierząt służą wiaty i platformy obserwacyjne.Natomiast na ścieżce edukacyjnej zostało umieszczonych 28 tablic informacyjnych dotyczących flory i fauny.

5. Waldspielplatz im Stadtpark (Steglitz)

Ten leśny plac zabaw nie znajduje się w lesie,tylko w starym,miejskim parku w dzielnicy Berlin Steglitz.

Oferuje wiele możliwości zabawy dla dzieci w rożnym wieku. Zarówno dla młodszych i starszych znajdują się na nim atrakcje.

6.Waldspielplatz im Park bei S-Grünau (Köpenick)

Ten leśny plac zabaw może i nie bardzo nowoczesny, bo niestety widać po nim upływ czasu, ale dzieci z przedszkola bawiły się na nim świetnie. My odkryliśmy je w zeszłym sezonie, kiedy Antek miał tzw. Waldtag,czyli taki dzień, kiedy wraz ze swoją grupą przedszkolną cały dzień spędził w lesie.

Plac zbaw może i nie ma do zaoferowania huśtawek oraz zjeżdżalni, ale jest kilka drewnianych przyrządów, równoważnia oraz lokomotywa i drewniany zaprzęg z koniem.

Polecam to miejsce ze względu np. na możliwość zrobienia tutaj postoju. My tak zrobiliśmy podczas naszej wycieczki rowerowej nad jezioro Langer See (Köpenick) połączonej z przeprawą promem.

Niedaleko tego leśnego placu zabaw znajduje się miejski przystanek promu przy Wassersportallee (Grünau), gdzie w miesiące letnie można przepłynąć promem na drugą stronę rzeki Dahme. Co na pewno jest dodatkową atrakcją dla dzieci w tej okolicy.

Jeśli szukacie innych ciekawych miejsc na rodzinny spacer w okolicach Berlina (Brandenburgii) zajrzyjcie do tych dwóch wcześniejszych wpisów – Schönower Heide i Wildpark Schorfheide

Dodaj komentarz