Jednodniowa wycieczka z Berlina – Wildpark Schorfheide

W weekend odwiedziliśmy Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide znajdujący się miejscowości Groß Schönebeck, oddalonej jakąś godzinę drogi autem na północ od Berlina.

Miejsce to szczególnie dobre na teraz, kiedy nie możemy pozwolić sobie na dalekie podróże, więc warto wybrać się poza miasto, aby złapać oddech. Bo w obecnej drugiej fali pandemii jedyne co nam pozostaje, aby nie zwariować to poznawać lokalne miejsce i uciekać w ramiona natury, która ma również wiele do zaoferowania.

Waldpark Schorfheide to bardzo fajne miejsce do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. To aktywny wypoczynek z możliwością podziwiania rodzimych gatunków dzikich zwierząt, które dzisiaj bardzo rzadko spotykane są na wolności, a tu przy odrobinie szczęścia mamy je dosłownie na wyciągnięcie ręki. Żyje tam również wiele pierwotnych ras zwierząt domowych, które są zagrożone wyginięciem.

Sam park zlokalizowany jest w pięknym miejscu, w otulinie Rezerwatu Biosfery Unesco Schorfheide Chorin utworzonego w 1990 roku. Poza tym obszar rezerwatu jest naprawdę imponujących rozmiarów. Rezerwat jest jednym z największych chronionych obszarów w całych Niemczech, a sam park zajmuje ok.105 ha powierzchni, więc zwierzęta mają spory areał do życia.

Übersichkarte Schorfheide - www.wildpark-schorfheide.de
Übersichkarte Schorfheide – www.wildpark-schorfheide.de

Taki kilkugodzinny spacer wśród natury wraz z możliwością podglądania zwierząt w ich „prawie” naturalnych warunkach był dla nas wszystkich naprawdę ciekawy.Sama dowiedziałam się kilku ciekawych informacji o tych zagrożonych gatunkach i po raz pierwszy z bliska widziałam, niektóre z nich.

My mieliśmy sporo szczęścia, bo podczas naszego spaceru udało nam się wypatrzeć większość z występujących tam gatunków zwierząt. Widzieliśmy rysia, bizony, wilki, dziki, jelenie oraz owce i dzikie konie. 

Muszę przyznać, że cały kompleks jest idealnie przystosowany dla rodzin z małymi dziećmi. Są tam specjalne przygotowane wybiegi dla zwierząt, które umożliwiają bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Dodatkowo rezerwat Schorfheide jest miejscem pozbawionym barier, co oznacza, że trasy spacerowa są utwardzone i umożliwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym, a spacer z wózkiem nie jest problemem.

Dla tych małych dzieci warto wziąć rower czy biegówkę, bo do przejścia jest kilka kilometrów. My niestety tym razem nie zabraliśmy ze sobą żadnego sprzętu dla naszego 4-latka, więc co chwilę robiliśmy kilkuminutowe przerwy na odpoczynek.

Poza tym na terenie parku znajduje się leśny plac zabaw i duża piaskownica z błotnym miejscem do zabawy. To sprawia, że miejsce to staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dla małych dzieci. Przy wejściu znajduje się sporo miejsca na piknik oraz są wyznaczone miejsca do palenia ogniska.

Na pewno dodatkową atrakcją dla starszych dzieci jest przylegający do parku leśny tor wspinaczkowy – Klatterwald Schorfheide – dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia.

Godziny otwarcia rezerwatu:

Codziennie od 9 do 19 (ostatnie wejście o godz.17)

Ceny biletów:

Dorośli: 9,00 euro

Dzieci od 4 roku życia: 6,50 euro

Dojazd

Około 50 min autem z centrum Berlina, można również dotrzeć pociągiem S2 z Gesundbrunnen do Karow, a następnie do Groß Schönebeck, gdzie z dworca kolejowego do Wildparku 3 km ścieżką rowerową.

Jedzenie

Na miejscu oczywiście istnieje możliwość kupienia czegoś ciepłego na mały i duży głód, ale polecam pojechać zaledwie 10 minut dalej, gdzie znajduje się dobra restauracja przy hotelu Gut Sarnow. Ewentualnie po drodze można zatrzymać się w malowniczo położonej miejscowości Eichhorst przy Werbellinkanal, gdzie znaleźć można kilka ciekawych knajpek serwujących świeże ryby np. Schorfheider Fischexpress (my nie byliśmy, ale z zewnątrz wyglądała naprawdę zachęcająco).

W pobliskiej okolicy (na północ od Berlina) mam jeszcze kilka atrakcji dla dzieci, ale o nich następnym razem.

Przygotuje oddzielny wpis.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *