Schloßpark Oranienburg – doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę.

W ubiegły weekend byliśmy w Oranienburgu, który znajduje się jakieś 35 km na północ od centrum Berlina. Wybraliśmy się na wycieczkę rowerową, ale ze względu na naszego małego rowerzystę, który dość ochoczo jeździ na dwóch kółkach, ale jeszcze sam nie pokonuje tak długich dystansów, zdecydowaliśmy się pojechać pociągiem i zabrać ze sobą rowery. Dokładnie ze stacji S-bahnhof Gesundbrunnen do Oranienburga pojechaliśmy pociągiem linii S1 (odjazdy są co 20 minut, a cała ta trasa zajęła nam jakieś 30 minut). Z Berlina do Oranienburga można dojechać również pociągami regionalnym RE5 lub RB12 z Ostkreuz, wtedy będzie jeszcze szybciej.

Głównym punktem naszej wycieczki był przypałacowy park wraz z placem zabaw, który powstał w 2009 roku, a jego projekt zainspirowany był obrazem niderlandzkiego malarza Petera Brüghela „Kinderspiele” z 1560 roku. Z ciekawości znalazłam ten obraz w sieci i zastanawiałam się dłużej co autor miał na myśli. Może zamysł był taki, aby odtworzyć to czym dzieci bawiły się w tamtych czasach? Bawiły się tym co znalazły, przecież nie miały prawie żadnych zabawek?Poza tym same wymyślały sobie zabawy, nie ograniczała ich przestrzeń, a więc bawiły się tym co mogły znaleźć wokoło, mogły to być patyki, kamenie, piach czy woda?!

Nie wiem, ale na pewno słowa uznania należą dla architektów wodnego placu zabaw. Według mnie to jeden z najbardziej oryginalnych i dobrze zorganizowanych Wasserspielplatz, na którym byliśmy. Sam jego teren może nie jest dość duży, ale wszechstronnie zagospodarowany. W narożnej części znajduje się ogromny wieloryb tryskający chłodną wodą. Po boku są pomosty, a w środku tamy, piaszczysta plaża i tor błotny, czyli istny raj dla dzieci, bo wiadomo tam gdzie jest piach i woda, tam udana zabawa gwarantowana. ***Tylko nie zapomnijcie zabrać ze sobą ubrań na zmianę czy strojów kąpielowych.

Cała strefa rekreacyjna dla najmłodszych składa się z kilku innych mniejszych placów zabaw z wieloma możliwościami beztroskiej zabawy.

Poza tym wszystkie trawniki parku są otwarte dla odwiedzających, można grać w piłkę, puszczać latawce oraz organizować pikniki. Dzieci mogą wspinać się po skałkach, skakać na specjalnych dużych poduchach, korzystać z huśtawek czy zjeżdżalni, które wychodzą z wnętrza tego holenderskiego domku.

Tuż przy strefie rekreacyjnej znajduje się kawiarnia wraz z krytym nie wielkim placem zabaw, która stanowić może alternatywę dla młodszych dzieci w przypadku gorszej pogody. W pozostałej części parku znajdują się ogrody tematyczne oraz historyczna część starego parku z oranżerią, w której dzisiaj często odbywają się śluby.

Schloßpark w Oranienburgu jest miejscem odpowiednim dla wszystkich grup wiekowych. Zarówno młodsi i starsi znajdą coś dla siebie. Starsze dzieci mogą grać w szachy czy minigolfa (sprzęt można wypożyczyć za 3 euro).

Godziny otwarcia parku: codziennie 9:00–18:00 (kwiecień-październik); 10:00–16:00 (listopad-marzec)

Wstęp: dorośli 3 €; dzieci 1,50 €; dzieci poniżej 7 lat wchodzą bezpłatnie

***Tuż przy parku znajduje się bardzo dobra, włoska knajpa z dobrą pizzą i pastą.

A na koniec zostawię jeszcze 3 inne atrakcje dla dzieci w tej okolicy:

Aquapark TURM Erlebniscity

Byliśmy w zeszłym roku i spędziliśmy tam jeden z upalnych dni lata. Dość duży aquapark ze strefą rozrywki dla małych i dużych, znajdują się baseny w środku i na zewnątrz. W ciepłe dni możliwość leżakowania i piknikowania na trawie przy basenach otwartych z widokiem na jezioro Lehnitzsee. Dodatkowo ścianka wspinaczkowa i kręgielnia oraz boisko do siatkówki. www.erlebniscity.de

Freizeitpark Germendorf

Dość duży park dzikich zwierząt wraz z znajdującym się obok parkiem dinozaurów, gdzie można podziwiać gigantyczne figury pradawnych gatunków. Dużo miejsca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Znajdują się tam place zabaw, punkt widokowy z wulkanem oraz miejsca do wędkowania czy piknikowania. Park otwarty jest codziennie od 9:00 do 19:00. Bilety wstępu: dorośli 5 €; dzieci powyżej 7 lat 2,50 €; dzieci 2-6 lat 2 € ; dzieci do 2 lat bezpłatnie. www.freizeitpark-germendorf.de

Oberhavel Bauernmarket w Schmachtenhagen

Targ rolniczy z możliwością zakupu regionalnych produktów, takich jak: jaja, mleko, ryby, mięso, owoce i warzywa. Na jego terenie znajduje się plac zabaw, mini zoo, mała scena z muzyką na żywo oraz punkty gastronomiczne. Są również zjeżdżalnie, trampoliny oraz możliwość przejażdżki czerwono-białą kolejką. Targ czynny jest od czwartku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.

To wszystko znajdziecie w okolicach Oranienburga, który polecam na rodzinny jednodniowy wypad. My pewnie nie raz jeszcze tam wrócimy. A Wam jak się podoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *