Spreewald z dzieckiem – woda, lasy i ogórki.

W ubiegły weekend odwiedziliśmy Lübbenau – małe, ale bardzo urokliwe miasteczko znajdujące się w południowo-wschodniej Brandenburgii (ok. godzina drogi od Berlina). Miasto to uważane jest za stolicę Spreewaldu. Znajduje się w samym sercu pięknych, starych lasów porozcinanych licznymi odgałęzieniami Szprewy, które tworzą sieć ok. 300 km poplątanych dróg wodnych. Kanały przecinają się i krzyżują tworząc prawdziwy wodny labirynt, dlatego nie bez powodu region ten nazywany jest „brandenburską Wenecją”.

W skład dzisiejszego miasta wchodzą jedne z pierwszych dwóch osad łużyckich, położonych na wodzie. Są to Lehde i Lepie z bogatymi tradycjami tego regionu. We wiosce Lehde można wejść do Freilandmuseum – skansenu wsi łużyckiej, aby zobaczyć jak mieszkali i żyli ludzie, którzy nauczyli się żyć wśród wody lub odwiedzić Gurkenmuseum i dowiedzieć się wszystkiego o regionalnych produktach wraz z ich degustacją.

Jeśli królową Spreewaldu jest woda, to bez wątpienia królem jest ogórek. Ogórki szprewaldzkie kuszą na każdym rogu. Można je kupić na miejskim targu lub znaleźć w ofercie praktycznie każdej z tutejszych restauracji. Ogórki przyrządzane są tutaj na dziesiątki sposobów. A co więcej, co roku w trzeci weekend września w pobliskim mieście Lübben odbywa się legendarny Spreewald Festival – prawdziwe święto kiszonych ogórków i tradycyjnych obrzędów łużyckich. Kto co lubi, ale jak dla mnie polskie kiszone ogórki, szczególnie te babcine smakują najlepiej 😉

 

Z Lübbenau do Lehde można dopłynąć łódką czy kajakiem. Można dojść pieszo zostawiając samochód na pobliskim dużym parkingu (całodzienny parking kosztuje 5 euro) lub dojechać rowerem – szlakiem ogórka, wskakując tuż przy zamku w Lübennau na der Gurkenradweg. Ten szlak rowerowy jest bardzo długi. Łącznie ma 260 km i prawie w całości biegnie przez region Spreewaldu, ale spokojnie można podzielić go na kilka krótszych etapów. Szczególnie ciekawy dla rodzin z dziećmi wydaje się odcinek w okolicy Lübbenau, który ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Mapa szlaku rowerowego (der Gurkenradweg) – www.spreewald-info.de

Spreewald bez wątpienia staje się coraz bardziej popularny jako teren rekreacyjny dla rodzin z dziećmi. Dużo się tutaj dzieje, szczególnie w weekendy w miesiącach letnich jest tłoczno. Dlatego jeśli pogoda dopisuje i chcielibyście skorzystać z atrakcji wodnych to warto pomyśleć o tym wcześniej. Mimo, iż wypożyczalni sprzętów wodnych i firm, które organizują rejsy po Szprewie nie brakuje, to lepiej zrobić to wcześniej, tym bardziej, że niektóre z wypożyczalni mają opcję rezerwacji online (np. Bootsverleih Richter)

Bardzo popularne są również 2-3 godzinne spływy dużymi drewnianymi łodziami typu „Kahn” sterowanymi w bardzo podobny sposób jak gondole, gdzie siłą napędową jest jedno długie wiosło operowane przez tzw. flisaka szprewaldzkiego. Na takiej łódce są ławeczki i stoliki dla kilkunastu osób. Jeśli interesowałaby Was taka opcja spływu to wpiszcie po prostu w wyszukiwarkę  kahnfahrten im Spreewald, a z pewnością znajdziecie wiele agencji, które takie zajmują się organizacją takich rejsów. Jak dla mnie to opcja dla tych trochę mniej aktywnych 😉

My wybraliśmy spływ kajakowy. Popływaliśmy po spokojnych kanałach Szprewy i nacieszyliśmy oczy zielenią. W Lübbenau pospacerowaliśmy po wąskich uliczkach miasta, odwiedziliśmy starą osadę Lehde, a na koniec wylądowaliśmy na świetnym placu zabaw w środku miasta – Spreewaldreich przy Poststraße. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócimy na dłużej. Może następnym razem przyjedziemy rowerami i będziemy podążać za zielonym ogórkiem, aby lepiej poznać Spreewald, który został wpisany w 1991 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poniżej, zostawiam jeszcze kilka miejsc i atrakcji regionu, które znalazły się na mojej liście “must see” gdy przygotowywałam plan wyjazdu, ale nam nie udało się ich odwiedzić:

Spreewelten Bad Lübbenau – duży aquapark z wieloma atrakcjami, m.in. obserwacją pływających pingwinów oraz ich karmieniem (codziennie o 11:30 i 15:30)

Lübben Schlossinsel – pałac na wyspie wraz z dużym parkiem, wodnym placem zabaw (Wasserspielplatz), labirynetem (Hügellabirnth) oraz plażą i naturalnym kąpieliskiem (SpreeLagune)

Gesthaus Wotschofska – restauracja z typową szprewaldzką kuchnią; pięknie położona w środku lasu z dużym placem zabaw dla dzieci; można do niej dopłynąć kajakiem, dojechać rowerem lub autem

Alpaca Finca Spreewald – farma, która słynie z hodowli alpak, można je głaskać i karmić oraz poznać jak wygląda codzienne życie w takim gospodarstwie.Na jego terenie również znajduje się plac zabaw, sklep z ręcznie robionymi rzeczami oraz kawiarnia

Slowenburg Raddusch – rekonstrukcja prawdziwego słowiańskiego grodu Łużyczan,stojącego w tym miejscu przed wiekami, w środku znajduje się niewielkie muzeum i restauracja

A Wy?Byliście?Wybieracie się?Co jeszcze byście dodali?!

Dodaj komentarz