Narty w południowym Tyrolu (Włochy) – przyjazne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Na zimowy urlop taki z dużą ilością śniegu, bez pośpiechu i bez nudy, a przede wszystkim z prawdziwą zimą we włoskich Dolomitach czeka się cały rok. My już odliczamy dni (a nawet godziny) do naszego wyjazdu w góry. Pakujemy właśnie walizki i ruszamy w drogę. Tym razem kierunek – południowy Tyrol.

Dokładnie chodzi ośrodek narciarski „Drei Zinnen” w dolinie Alta Pusteria, który leży tuż przy granicy włosko-austrackiej (nazwy miast tutaj wciąż obowiązują w dwóch językach). Wyciągi i trasy narciarskie łączą ze sobą trzy pobliskie miejscowości: Versciaco (Vierschach),Sesto (Sexten), Moso (Moos), a już w planach na nadchodzące lata jest budowa dodatkowej kolejki narciarskiej, która połączy te włoskie miejscowości z austriackim Sillian – będzie możliwość wyboru jeszcze większej ilości zróżnicowanych tras.

Cała dolina Alta Pusteria należy do włoskich Dolomitów i jest regionem narciarskim, w którego skład wchodzi 7 mniejszych ośrodków narciarskich. Rejon zapewnia fantastyczną scenerię i widoki, a także doskonałe warunki narciarskie. Infrastruktura jest tu bardzo dobrze przygotowana, turyści znajdą tu ok. 110 km tras zajazdowych. Ponad połowa z nich jest sztucznie naśnieżana. W okolicy jest jeszcze kilka mniejszych stacji kolejek górskich z trasami o mniejszym stopniu trudności. Znajdują się one w miejscowości: San Candido (Innichen) czy Dobbiaco (Toblach). Tworząc łącznie sieć 110 km tras zjazdowych o dużej różnorodności. Dla tych, którzy wolą biegówki też dobra wiadomość, w tym regionie znaleźć można również wiele pięknie położonych tras biegowych.W pobliskim Dobbiaco znajduje się również stadion, na którym rozgrywane są międzynarodowe imprezy narciarstwa biegowego i biathlonu.

Baza noclegowa jest tutaj dobrze rozwinięta, a cenowo w porównaniu z innymi stacjami narciarskimi w we włoskich Dolomitach jest tu nawet nieco taniej. W Alta Pusteria obowiązuje karnet Dolomiti Superski, który obejmuje 12 dużych ośrodków w Dolomitach. Co oznacza, że jeśli kupujesz kilkudniowy karnet w jednym z ośrodków, możesz z niego korzystać również w pozostałych. Oczywiście jest taka możliwość, ale tras zjazdowych jest tu tak dużo, że nie sposób ich wszystkich zjeździć w ciągu tygodniowego pobytu. Bardzo fajną opcją dla rodzin z dziećmi jest też to, że na obszarze Dolomiti Superski dzieci poniżej 8 roku życia jeżdżą gratis (jeśli skipass kupi jedna osoba dorosła), a dzieci mające od 8 do 16 lat – jeżdżą z 30 % zniżką.

Jeśli chodzi o zimowe szaleństwo to uważam, że jest region idealny zarówno dla dorosłych jak i dzieci https://www.drei-zinnen.info/en/holiday-region-in-south-tyrol.html .W Dolinie Trzech Szczytów jest wszystko to, na czym nam zależy i nawet małe dzieci (nie jeżdżące na nartach) tutaj nie będą się nudzić. Po pierwsze znajdziecie tam wysokiej jakości, odpowiednio przygotowane stoki narciarskie i łagodne “ośle łączki” dla początkujących czy zjazdów na sankach. Po drugie jest tam cała masa możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu.  Są tam: tory saneczkowe, zagrody reniferów, gospodarstwa agroturystyczne z możliwością obcowania ze zwierzętami, a dodatkowo hotele z basenami i restauracje z dobrą kuchnią i domowym winem. Jeszcze dodatkowo macie gwarancję pogody. W tym rejonie w sezonie zimowym zawsze jest śnieg, a słońce świeci średnio 300 dni w roku, więc nawet w zimę można liczyć na słoneczne dni. Większość tras znajduje się na południowych stokach, więc jeśli nie ma chmur to taki zimowy urlop ze słońcem to ja rozumiem 😉

Słońce, dobrze przygotowane trasy i naprawdę dobra włoska kuchnia.

Gdzie szukać noclegu?

Südtirol chwali się, po pierwsze, bogatą siecią hoteli przystosowanych do potrzeb rodzin z dziećmi. Takich typowych hoteli dla rodzin w tym regionie możecie szukać pod hasłem: Familienhotels Südtirol. Hotele w swojej ofercie mają całe pakiety dla rodzin z małymi dziećmi, które przyciągają turystów wyżywieniem z osobnym menu dla najmłodszych i opieką dla dzieci wraz z salami zabaw i animatorami organizującymi dzieciom czas wolny itd.

https://www.roterhahn.it/

Można też znaleźć wiele gospodarstw agroturystycznych czy apartamentów z dobrze wyposażoną kuchnią u włoskich gospodarzy. W regionie jest zarejestrowanych ponad 1600 gospodarstw agroturystycznych z logiem “czerwonego koguta” gdzie po dniu spędzonym na nartach można razem z właścicielami opiekować się zwierzętami i poznawać inne rozmaite sekrety codziennego życia w gospodarstwie górskim. Naturalnie takie miejsca oferują także posiłki, produkty regionalne, świeże pieczywo i świeże mleko co rano, a wieczorami dzbanki domowego wina.

Dodatkowe atrakcje

W dolinie Alta Pusteria nie brakuje atrakcji dla rodzin z dziećmi. Tutaj poza jazdą na nartach, można robić wiele innych ciekawych rzeczy. Można korzystać z długich, naturalnych torów saneczkowych. Dwa najbliższe tory saneczkowe znajdują się w miejscowości Sexten/Rotwand (ok.5 km zjazdu) i w Innichen/Haunold – krótszy, który oferuje 2 km trasę.

Dodatkowo dwa razy w tygodniu stok narciarski w miasteczku Innichen oferuje oświetlenie w nocy, więc informacja dla tych którym mało zjazdów w dzień, we wtorki i piątki można skorzystać z “nocnej jazdy” (od 19.00 do 22.00).

Na wzgórzu góry Croda Rossa (Rotwand) można podziwiać gigantyczne bałwany oraz dwa razy w tygodniu (poniedziałki i czwartki od 14-15:30) istnieje możliwość podziwiania i karmienia sporego stada reniferów.

Natomiast w miejscowości Dobbiaco znajduje się Park Dzikich Zwierząt – Wildpark Gustav Mahler, gdzie można podglądać dzikie zwierząt: jelenie, sarny, dziki, rysie, szopy i wiele zagrożonych gatunków żyje tu obok siebie. Miejsce to czynne jest przez cały rok. Park został nazwany na cześć słynnego austriackiego kompozytora, które spędzał niegdyś tutaj swoje letnie wakacje. W tym dzikim parku znajduje się również słynna chata kompozytora (Gustav Mahler Stube), którą też można zwiedzać oraz mała restauracja, która serwuje dania kuchni regionalnej. Zimą gospodarstwo jest czynne od 09:30 do 17:00. https://www.gustavmahlerstube.com/

Ponadto w Innichen znajduje się nieduży kompleks basenowy “Acquafun”, gdzie po długim dniu na stoku można oprócz relaksu znaleźć dodatkową rozrywkę dla dzieci.

Jest jeszcze jedna atrakcja dla dzieci w najbliższej okolicy, którą odkryliśmy w zeszłym sezonie. Przy górnej stacji wyciągu na górze Helm, znajduje się wejście do Naturalnego Parku Olperal , który przygotował 1,5 km ścieżkę edukacyjną wraz z 10 stacjami i atrakcjami dla dzieci. Co prawda jest on czynny poza sezonem narciarskim (od 31.05 do 3.11), ale w zimę jeśli nie jest całkowicie zasypany śniegiem śmiało można wejść do środka kilku drewnianych domków, które znajdują się na samym jego początku. W zeszłym roku udało nam się wejść do kilku domków i chwilę pobawić. Domki zostały specjalnie zaaranżowane do zabawy dla najmłodszych dzieci. Może uda nam się odwiedzić ten region kiedyś w sezonie letnim – musi być tu pięknie.

 

My jeździmy w to samo miejsce już dobre kilka lat i jeszcze nam się nie znudziło, dlatego polecam na zimowy wyjazd w góry z dziećmi – idealne!

A Wam jak podoba się ta Alta Pusteria?!

Dodaj komentarz