“Pociąg do kultury” i pomysł na weekend.

Stoi na stacji lokomotywa…

Dzisiaj nie napiszę o książce, choć ten klasyk Juliana Tuwima słychać coraz częściej w naszym domu. Dzisiaj mam dla Was pomysł na weekend poza Berlinem. A tym samym będzie to wpis o bardzo fajnej polsko-niemieckiej inicjatywie, która działa już prawie 4 lata i jest ciekawą alternatywą dla podróżujących na trasie Berlin – Wrocław. Bowiem, w każdy weekend na kursuje tzw. Kulturzug, czyli pociąg do kultury, który oferuje bezpośrednie połączenie kolejowe między Berlinem a Wrocławiem.

Właściwie to połączenie miało zostać tylko reaktywowane na kilka miesięcy, jednak cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok jest przedłużane. Sam pomysł na Kulturzug narodził się w 2015 roku, kiedy to przedstawiciele Berlina i Brandenburgii zastanawiali się, w jaki sposób mogliby wesprzeć gospodarzy europejskiej stolicy kultury. Miasto na Dolnym Śląsku zostało wtedy wybrane przez Unię Europejską jako jedno z dwóch kulturalnych stolic w 2016 roku, obok hiszpańskiego miasta San Sebastian. Wrocław przygotował dla tego celu obszerny program kulturalny za który odpowiedzialni byli ludzie z całej Europy. Jednak dla mieszkańców sąsiednich Niemiec problemem było dotarcie do Wrocławia, ponieważ w 2014 roku Deutsche Bahn zakończył ostatnie bezpośrednie połączenie kolejowe do Wrocławia i pozostała tylko opcja dojazdu autem lub szukanie innych połączeń z kilkoma przesiadkami. Politycy z Berlina i Brandenburgii zobowiązali się wówczas do zaoferowania Niemcom i Polakom bezpośredniego połączenia kolejowego między Berlinem i Wrocławiem, które pojawiło się w rozkładzie jazdy tylko na czas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Stworzyli wtedy w porozumieniu z Deutsche Bahn i Koleją Dolnośląską specjalną ofertę, która miała obowiązywać od kwietnia 2016 roku tylko przez kilka miesięcy. Jednak duże zainteresowanie mieszkańców Niemiec i Polski sprawiło, że pociąg kursuje do dzisiaj. Corocznie oferta jest przedłużana i hojnie dofinansowywana przez władze Brandenburgii, a wszystko po to, aby podczas podróży z Berlina do Wrocławia dowiedzieć się czegoś więcej o miastach i regionach, które mijamy na trasie oraz lepiej poznać swoich sąsiadów.

Pociąg do kultury kursuje w weekendy, od piątku do niedzieli oraz w wybrane święta, pomiędzy Berlinem (Lichtenberg,Ostkreuz), Cottbus i Wrocławiem z krótkimi przystankami w Forst, Żarach, Żaganiu i Legnicy. Poza tym oferuje bogaty program kulturalny z występami artystów i naukowców oraz mobilną bibliotekę. W pociągu można wysłuchać słuchowisk na różne ciekawe tematy związane ze sztuką i kulturą miast zarówno tych po jednej, jak i drugiej stronie Odry. W pociągu można podziwiać galerie zdjęć oraz natknąć można się na dodatkowe atrakcje takie jak: muzyka na żywo czy mini-spektakle teatralne. Jest kulturalnie, zabawnie i ciekawie. Program prowadzą dwujęzyczni moderatorzy, słuchowiska też są w obydwu językach. Na początku wagonu przygotowane jest też specjalnie miejsce dla dzieci- Kinderspielecke, gdzie nikomu nie przeszkadzają głośniej bawiące się dzieci.

Podróż na tej trasie trwa 4,5 godziny, a bilety na pociąg do kultury są zawsze w stałej cenie 19 euro (w jedną stronę). Dzieci do lat 6 podróżują za darmo, a ze szkolną lub studencką zniżką bilet kosztuje 9,50 euro. Bilety oraz “miejscówki” można kupić zarówno online jak i w kasach Reisezentrum i automatach DB w Berlinie. Na podróż warto dokupić miejsca siedzące (4,50 euro) szczególnie na pociągi wyruszające z Berlina w sobotę rano i wracające w niedzielę wieczorem, bo wtedy bywa tłoczno. Pociąg liczy tylko dwa wagony, więc miejsc siedzących nie ma dużo. Skład pociągu do najnowszych nie należy, więc w środku nie ma klimatyzacji, wagonu restauracyjnego ani rozkładanych stolików i przewijaków w toaletach, ale wcale nam to nie przeszkadzało. Aktualny rozkład jazdy oraz więcej informacji dotyczących tego połączenia kolejowego możecie znaleźć na stronie www.vbb.de. Dodam jeszcze, że z biletem na “Kulturzug” możecie całodobowo korzystać z komunikacji miejskiej we Wrocławiu w dniu przejazdu oraz otrzymacie zniżki na noclegi w kilku hotelach partnerskich takich jak: Hotel Europejski, Hotel Polonia czy Hotel Piast we Wrocławiu.

Projekt został przedłużony do końca 2020 roku, więc jeśli jeszcze nie podróżowaliście takim pociągiem to polecam. My w ubiegłym roku sprawdziliśmy to połączenie. Wybraliśmy się do Wrocławia dokładnie w trzeci weekend października, tak przypomniał mi Facebook.Podróż z dwuletnim (wtedy) Antkiem minęła nam przyjemnie i szybko. Wcale mu się nie nudziło, wręcz przeciwnie dobrze się bawił. Dostał kredki i zestaw kolorowanek. Z mobilnej biblioteczki wypożyczyliśmy książki i grę dla dzieci.

Poza tym animatorzy zabawiali pasażerów. Pociąg zatrzymywał się na stacjach, na których dosiadali się nie tylko nowi pasażerowie, ale i przebrani goście. Program za każdym razem jest inny. My trafiliśmy na polsko-niemieckie podcasty o miejscach, które mijaliśmy po drodze oraz mogliśmy wysłuchać różnych anegdot, opisujących mieszkańców przygranicznych miejscowości. Na niektórych zagłówkach foteli znajdowały się również migawki i krótkie życiorysy sławnych osób pochodzących z Cottbus, Forst, Żar, Żegania i Legnicy. Podczas podróży można było rozbudować mapę o swoje ulubione miejsca na trasie oraz wziąć udział w quizie i wygrać nagrodę w postaci książki. Nam niestety to nie udało się, ale dzięki tym wszystkim dodatkowym atrakcjom podróż z dzieckiem minęła nam zadziwiająco szybko.

A samo miasto Wrocław… no cóż jest piękne!Poleca się na weekend, nawet ten jesienny.

Plac zabaw w Ogrodzie Staromiejskim
Karuzela w Parku Staromiejskim przy ul.Teatralnej

My nie tylko spotkaliśmy się ze znajomymi, ale odwiedziliśmy też kilka miejsc przyjaznych dzieciom i oczywiście szukaliśmy wrocławskich krasnali.

Jeśli nie macie pomysłu na weekend to może do Wrocławia, a  “Kulturzug” może i dal Was będzie alternatywną i ciekawą formą transportu?!

Co Wy na to?!Wsiadacie do pociągu, ale nie byle jakiego 😉

Kawiarnia Barbara Wrocław Świdnica 8B – otwarta przestrzeń kulturalna i miejsce spotkań

Dodaj komentarz