Samoloty Stephana Lompa, kolejny picturebook, który się nie nudzi.

Dzisiaj przedstawiam kolejną książkę Stephana Lompa dla wszystkich małych miłośników pojazdów. Spotkamy w niej mnóstwo pojazdów, a bohaterami książki są znani nam z wcześniejszej części “Pociągi” mieszkańcy miasteczka Sprężyna Zdrój. Losy tych samych bohaterów możemy śledzić z zaciekawieniem na kolejnych stronach książki, jak i innych części z tej samej serii. Każda rozkładana strona to kolorowa panorama lotniska pełna wielu przygód, które angażują dziecko.

Na lotnisku wiele się dzieje, jest gwarno i tłoczno jak to bywa w portach lotniczych. Książka jest bardzo kolorowa, ma wiele szczegółów i czasami mam wrażenie, że aż za wiele. Sama czasami się łapie, że nie wiem od czego zacząć i na czym skupić uwagę jeśli mam zacząć odpowiadać mojemu dziecku kolejną historię na podstawie obrazków. Antek ostatnio ochoczo się tego domaga “nie czytaj, opowiadaj mamo” więc trzymając “Samoloty” w ręku po prostu pytam się, którego z mieszkańców dzisiaj wybieramy. Pozwalam mu zdecydować. Kiedy wybór pada na jednego albo dwóch to za nim podążamy (czytaj: ja wymyślam fabułę do obrazków z książki, a on zaciekawieniem słucha i coś od siebie zawsze dopowiada.

W tej książce nie znajdziecie tekstu, poza krótkim opisem postaci na tylnej stronie okładki. Dlatego śmiało tą książkę można zacząć właśnie od tyłu. Pozwoli to Wam i dzieciom na zapoznanie się z bohaterami i ułatwi trochę opowiadanie. Będziecie mogli wspólnie szukać odpowiedzi na konkretne pytania, które zadał autor książki. Ale można też inaczej. Jeśli lubicie takie obrazkowe publikacje i lubicie wymyślać własne historie to ta książka, tak jak i inne książki bez tekstu dają Wam wiele możliwości. Jest idealna bo za każdym razem możecie stworzyć własną wersję zdarzeń.

Ja ostatnio zachęcam Antka, aby sam, własnymi słowami zaczął opowiadać historię przedstawioną na ilustracjach książek, które już dobrze zna. Wybieramy jego ulubione i w ten sposób staram wspierać rozwój jego mowy. Ćwiczy wtedy budowanie dłuższych wypowiedzi. Zdecydowanie ten manewr lepiej nam to wychodzi w ciągu dnia, bo wieczorami, gdy jest zmęczony słyszę zazwyczaj “mamo Ty czytaj”.

Jeśli miałabym wskazać minus tej książki, to są nim ilustracje zwierząt. Stephan Lomp w swojej serii książek stworzył bohaterów dalekich od tych realistycznych. Niektóre z jego postaci wyglądają dość dziwnie i czasami sama nie wiem jak nazwać to zwierzę, które wskazuje  mój syn i pyta: co to jest? Dlatego mnie osobiście trochę to przeszkadza, ale nie zmienia to faktu, że to książka ma na celu przybliżyć dziecku świat maszyn. A w niej znajdziemy wiele pojazdów i szczegółów z nimi związanymi, które fascynują mojego niespełna trzylatka.

Wiem, że są to książki, które mogą rodzicom nie podobać się, aż tak bardzo, jak dzieciom. Sama za tymi dwoma publikacjami nie przepadam, ale mój syn je uwielbia. Co zrobić?!

To dlaczego je polecam?

Polecam książki Stephana Lompa przede wszystkim rodzicom małym miłośnikom pojazdów, bo wiem ile moje dziecko z ich oglądania czerpie radości. Znajduje tam wszystkie interesujące go maszyny. Ma wiele pytań i porównań do tych, które spotyka na ulicy codziennie. My mamy już dwie książki z tej serii po polsku i jedną w wersji niemieckiej (Bausetlle Wimmebuch). Wszystkie są u nas hitem. W tej o pociągach na rozkładanych planszach mamy super szybki pociąg elektryczny, pociąg towarowy, kolejkę podmiejską, starą lokomotywę parową, metro, tramwaj, a nawet szynobus. Są również inne pojazdy nie tylko te jadące po szynach. W miasteczku można spotkać wozy strażackie, radiowozy policyjne, koparki i wózki widłowe. A w tej części, którą dzisiaj Wam pokazuje mamy nie tylko wszystkie latające maszyny (samoloty pasażerskie, dwupłatowce, odrzutowce, paralotnie, balony i zeppeliny), ale również spotkamy tam pojazdy z obsługi lotniska. Dlatego polecam książki z tej serii, bo to istny raj dla małych fanów motoryzacji!

Z tej serii, w polskiej wersji językowej ukazały się również: Pociągi, Auta, Na budowie.

Ilustracja z niemieckiej wersji “Na Budowie” (Baustelle Wimmelbuch)

Karta katalogowa (jak w bibliotece)

Tytuł: Samoloty

Ilustracje: Stephan Lomp

Wydawnictwo: BABARYBA

Rok wydania: 2016

Kategoria wiekowa: 2+

Uwagi: Kartonowe strony dużego formatu.

 

Dodaj komentarz