Seria … bez tajemnic. Samoloty i maszyny budowlane.

Ostatnio monotematycznie u nas z tymi książkami, ale co ja poradzę jak cały czas samoloty i maszyny budowlane są na topie. Dzisiaj pokażę Wam dwie nowe książki, których autorem jest Amerykanin Rob Lloyd Jones, który obecnie mieszka w Londynie. Ten młody pisarz na swoim koncie ma ponad 80 napisanych książek, niektóre z nich zdobyły wiele nagród literackich wśród książek dla dzieci i młodzieży. Zanim został autorem książek dla dzieci, był historykiem więc jego książek osadzone są w przeszłości lub w przyszłości. Stworzył trzy powieści dla młodzieży (fantasy) i wiele obrazkowych historyjek dla dzieci. Studiował egiptologię, a po studiach wiele podróżował po bliskim wschodzie. Szukał przez kilka lat pomysłu na siebie robiąc interesujące rzeczy, aż w końcu dostał pracę jako pisarz w londyńskim Usborne Publishing. I tam od kilku lat pisze wartościowe książki też dla tych najmłodszych. Napisał wiele książek dla dzieci o historii m.in. o starożytności, o cesarstwie chińskim, o czasach szekspirowskich, o historii Wielkiej Brytanii czy o II wojnie światowej. W ciekawy sposób opowiada dzieciom i młodzieży dzieje świata. Wiele z jego publikacji jest z klapami, a najpopularniejsza jego seria dla dzieci to “see inside”. Większość została wydana tylko w wersji angielskojęzycznej przez Usborne Publishing, ale dostępne są w polskich księgarniach internetowych. Ja dzisiaj prezentuję dwie książki z innej serii “…bez tajemnic” , które zostały wydane w języku polskim przez oficynę wydawniczą Olesiejuk, ale są również bardzo ciekawe.

Lotnisko bez tajemnic 

Jeśli kręcą Wasze dzieci samoloty, wysokie wieże kontroli lotów. To dzięki tej książce maluchy mają okazję przyjrzyj się z bliska tętniącemu życiem portowi lotniczemu. Zaczynamy od  terminala, po którym kręci się mnóstwo pasażerów. Jedni czekają odprawieni na swoje loty, inni zdają bagaże. Wszystko jest pokazane. Od momentu nadania bagażu po jego odbiór w miejscu docelowym podróży. Dziecko może zobaczyć jak po zeskanowaniu kodu na nalepce bagaże wędrują do sortowni, a następnie dostarczane przez obsługę lotniska do odpowiedniego samolotu.

Wszystko jest pokazane jak to wygląda na lotnisku “od środka”. Dzięki tej książce małym dzieciom możemy pokazać to czego nie widzi będąc pasażerem i korzystając z obsługi naziemnej lotniska.

Na koniec, znajdziemy również krótkie opisy różnych rodzajów samolotów. Zostały przedstawione nie tylko samoloty pasażerskie, ale też wojskowe myśliwce, samoloty gaśnicze, ratunkowe helikoptery i odrzutowce.

Będąc z dzieckiem na lotnisku, nie wszystko jesteśmy wstanie pokazać i wytłumaczyć. Dużo się dzieje poza naszymi oczami, więc dla tych ciekawych polecam tą książkę, która w dość przystępny sposób pokazuje jak wygląda praca w porcie lotniczym.

Znajdziemy w niej też ponad 50 okienek. Wiem, jak małe dzieci uwielbiają je przecież otwierać i zamykać, więc są dodatkową atrakcją.  Książka została stworzona dla dzieci o małych rączkach i ogromnej potrzebie poznawania świata. Myślę, że tak dla dzieci od 2 roku życia będzie idealna.

Plac budowy bez tajemnic

Kolejna książka z okienkami, którą moje dziecko zajęło się na dłużej. Otwierał i sprawdzał, co dzieje się na różnych placach budowy. Podoba mi się, że okienka są różnej wielkości -mniejsze i większe. Są też świetne rozplanowane na tekturowych stronach książki i są w różnych niestandardowych kształtach, co jeszcze bardziej przyciąga uwagę malucha.

W książce znajdziemy różne pojazdy jak i różne place budowy. Przyjrzymy się budowie domu, mostu, a nawet ogromnego drapacza chmur. Zajrzymy też pod powierzchnię ziemi, by przekonać się, jak przebiega drążenie tunelu dla metra. Zobaczymy różne maszyny budowlane w akcji i dowiemy się, które pomagają wznosić budowle, a które pomagają wyburzać je gdy jest to konieczne.

Obie książki są idealne do wspólnego czytania i oglądania. Tekstu nie jest wiele, więc nadają się też do wieczornego czytania dla niespełna trzylatka, który życzy sobie po kilka razy czytać o budowie wieżowca.

Obie książki są przez niego też regularnie wertowane w ciągu dnia. Myślę, że mogą one zaciekawić nie tylko chłopców, którzy są fanami wszystkich pojazdów.

 

Ja już poluje na pozostałe z tej serii, może te tytuły też zaciekawią i Wasze dzieci:

“Samochody bez tajemnic”, “Ciało bez tajemnic” i “Jedzenie bez tajemnic”.

a w przyszłości myślę, że zaciekawi nas też: “Świat…” i “Kosmos bez tajemnic”.

Wam też polecam. Te dwie, które mamy są świetne!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *