Najlepsze place zabaw w mieście. Nasze TOP 5 ulubionych.

Odkąd przeprowadziliśmy się do Berlina, to niesutannie zachwycam się tutejszymi placami zabaw.Są po prostu genialne i co najfajniesze stworzone z myślą o dzieciach w różnym wieku. Wiele parków miejskich jest dla dzieci powyżej 6 roku życia, więc fajnie, że takie strasze dzieci mają super miejsca do zabawy. Zuważyłam też, że deszcz czy niskie tempertury nie powstrzymują dzieci przed wychodzeniem na zewnątrz, dlatego tutejsze place zabaw są chętnie odwiedzane przez dzieci przez cały rok. To samo obserwuję w przedszkolu mojego syna. I bardzo mnie to cieszy, że tak dużo czasu w ciągu dnia spędza w ogrodzie i może swobodnie przez cały rok się tam bawić. Jeśli ma ochotę, to może bawić się tam tak długo jak tego chce i oczywiście niezależnie od panujących warunków pogodowych na zewnątrz.

Bardzo mi się podoba ta swoboda wyboru jaką dorośli dają dzieciom i ta ilość czasu spędzanego na zewnątrz przez dzieci. Sama jestem zwoleniczką spędzania czasu poza domem i w zupełności zgadzam się ze skandynawskim powiedzeniem, że “nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania” do tego, aby dzieci mogły bawić się na zewnątrz przez cały rok. A ten fakt, że niemieckie dzieci naprawdę spędzają sporo czasu na zewnątrz, potwierdzają nawet badania naukowe.  W 2013 roku berliński Instytut Roberta Kocha potwierdził, że prawie 80% dzieci w Niemczech w wieku od 3 do 10 lat bawi się na dworze częściej niż pięć razy w tygodniu.

Nie dziwi mnie to wcale. Jeśli miasto stwarza tak dobre warunki do zabawy na świeżym powietrzu, to wiadomo, że dzieci chcą częściej wychodzić z domu i nie spędzać tak dużo czasu przed ekranem komputera czy telewziora. A co więcej, nie tylko dzieci. Bo tutejsze place zabaw wyglądają tak, że sama mam ochotę na nich się bawić. Często nie są to takie zwykłe place zabaw, do których przywykłam w Warszawie. Tutajsze place zabaw to starannie przemyślane projekty. Często związane z jakimś bajkowym tematem. Na berlińskich placach zabaw znajdziemy m.in.: domy czarownic, wioski indiańskie, statki pirackie, wozy strażackie, dinozaury, księżczniki, rycerzy, smoki i wiele innych historii. Wszystkie stworzone zostały z myślą o małych i dużych poszukiwaczach przygód, aby pobudzić ich wyobraźnię.

Bardzo cieszę się również z tego, że władze Berlina dużą uwagę poświęcają bezpieczeństwu na placach zabaw. Wszystkie publiczne miejsca dla dzieci są ogrodzone, ciekawie wkomponowane w przestrzeń miejską  i często kontrolowane przez odpowiednie służby porządkowe. Patrząc na te wszystkie place zabaw, które do tej pory odwiedzieliśmy, mam wrażenie, że Berlin to miasto stworzone dla dzieci!

O niemieckim podejściu do wychowania dzieci, opartym na swobodzie i zabawie, możecie przyczytać w książce Achtung baby, której recenzje znajdziecie na tutaj. Natomiast idealnym przykładem na to jak Niemcy dużą uwagę poświęcają na rozwój swoich dzieci poprzez ich swobodną zabawę, jest miasto Berlin i liczba placów zabaw w nim znajdujących się. W samym Berlinie zarejstrowanych jest 1853 publicznych placów zabaw i to nie licząc tych znajdujących się w miejskich lasach czy na publicznych kąpieliskach. Będąc mamą w Berlinie mam wrażenie, że place zabaw są wszędzie gdzie się nie ruszymy. A gdy wybieramy się na jakiś konkretny plac zabaw, często sprawdzając na mapie co jest w okolicy i znaduję kolejne dwa lub trzy, które są warte odwiedzenia. W samej naszej okolicy (Treptow Johannisthal) mamy kilka mniejszych placów zabaw, na których mój syn lubi spędzać czas. Te, które znalazły się na naszej liście poniżej, znajdują się w różnych dzielnicach Berlina i odkryliśmy je podczas naszych weekendowych wypraw po mieście. Napisałam ten wpis, bo możliwe, że zainspiruje też Was – rodziców (nie tylko z Berlina) do wspólnego odkrywania stolicy Niemiec z dziećmi właśnie poprzez place zabaw. Gwarantuję, że wizyta na jednym z berlińskich placów zabaw to będzie jedna z fajniejszych atrakcji dla Waszych dziećmi.

O to lista naszych TOP 5 placów zabaw:

  1. Märchenspielplatz Heinrich-Lassen-Park

Ten plac zabaw znajduje się w środku publicznego parku w dzielnicy przy Schöneberg przy Belziger Str. 53C, tuż za krytą pływalnią i biblioteką dla dzieci i młodzieży.

To chyba najfajniejszy plac zabaw, na którym byliśmy do tej pory. Jest dość nowy, to znaczy został otwarty w maju 2018, po gruntownej przebudowie. Jego budowa trwała ponad rok czasu i kosztowała miasto prawie pół miliona euro.

Tematem przewodnim na tym placu zabaw jest duży drewniany dom “Baby Jagi”, którego wysokie wieże połączone ze sobą za pomocą mostków, przejść i drabin. Strasze dzieci mogą tutaj wspinać na duże drewniane konstrukcje, zjeżdzać z ogromnej zjeżdzalni, jeździć wyciągem linowym w tylnej części placu albo spróbować swoich sił na prawdziwej ściance wspinaczkowej umieszczonej na kamiennych głazach.

Dla młodszych dzieci, czyli takich jak mu Antek (trzylatków i młodszych) w dalszej części placu zabaw znajdują się pojedyńcze domki, do których można wchodzić i bawić się w ich urządzonych tematycznie wnętrzach. Chociaż ostatnio, ku mojemu zdzwieniu Antka do wpinaczki zainspirował wosoki domek. Dumna matka, obserwowała i robiła zdjęcia, jak zaczął się sam na niego wspinać i to całkiem nieźle sobie radził.

Wokół placu zabaw jest wiele ławek dla dorosłych, a sam plac zbaw znajduje się w starym parku, w którym można urządzić sobie pikinik na trawie.

      2. Märchen Spielplatz Neukölln

Ten bajkowy plac zabaw znajduje się w małym, ale bardzo zadbanym jak na okolicę parku Von der Schulenburgpark przy Sonnenallee 294 w dzielnicy Neukölln.  Wejście na plac zabaw znajduje się od głównej ulicy. Jest to duży plac zabaw, który ozdobiony został drewnianymi postaciami z baśni Braci Grimm.

Tutaj dzieci mają przede wszystkim możliwość zabawy w dużym drewnianym zamku, służącym do licznych wspinaczek. Aby wejść na sam szczyt, należy pokonać wiele elementów, które służą do balansowania i ćwiczenia równowagi. Natomiast, aby opuścić zamek należy wykonać zjazd z wielkiej zamkniętej zjeżdzalni.

Dla młodszych dzieci (takich powyżej 1 roku życia) na terenie tego placu zabaw znajduje się również wiele atrakcji. Jest tutaj również mniejszy domek z drążkiem balansującym i małą zjeżdzalnią oraz część ze stalowymi rynnami i ujęciem wody.

 

          3.Drachenspielplatz

Ten plac zabaw znajduje się w dzielnicy Friedrichshain i został wciśnięty pomiędzy dwie kamienice przy Schreinerstraße 48. Można do niego dojść piszo (10 minut spacerem) ze stacji kolejowej S-bahn Frankfurter Alle.

To tutaj mieszka ten ogromny, zielony smok z czerwonymi zębami, którego odkryliśmy dzięki książce Achtung Baby Sary Zaske. Ze względu na tą genialną konstrukcję smoka nie mogło go zabraknąć na tej liście. Sama drewniana figura, na której grzbiet dzieci mogą się wspinać robi wrażenie. A zjazd z jeden z dwóch wysokich zjeżdzalni, które wychodzą z jego boków, to już nie lada wyzwanie. Na te najbardziej odważne dzieci, czeka paszcza smoka. Aby się do niej dostać należy pokonać niełatwą drogę wykonaną z grubej siatki – umieszczoną kilka metrów nad ziemią. Konstrukcja jest dość wysoka, dlatego mój syn upodobał sobie do wspinania drewniany ogon smoka, który zakończony jest krótszą zjeżdzalnią.

Plac zabaw ze smokiem jest to dość duży, dlatego jego teren idealnie nadaje się do zabawy w chowanego. Pnie drzew i liny znajdujące się w drugiej części placu zachęcają do wspinania się i balansowania na nich. Na tym placu zabaw jest również studnia wodna i “betonowy” uskok, który upodobał sobie do zjazdów na brzuchu mój syn.

Przy samym placu zabaw jest również mała kawiarnia dla dzieci, a po drugiej stronie ulicy lodziarnia. Ogólnie rzecz biorąc, w okolicy znajduje się wiele knajpek i kawiarni, w których można wypić dobrą kawę i zjeść jakąś przekąskę, więc można spędzić w tej okolicy kilka godzin.

            4. Spielplatz am FEZ Berlin Wuhlheide

Ten plac zabaw znajduje się w samym lesie Wuhlheide na terenie ośrodka rekreacyjnego Freizeit und Erholungszentrum Berlin do którego należy kilka placów zabaw.

Trzy mniejsze znajdują się przed głównym wejściem do budynku, ale według mnie najfajniejszy znajduje się jakieś 100 metrów dalej w okolicy plaży Strandbad Wuhlheide należącej również do centrum FEZ.

Plac zabaw zaprojektowany został dla starszych dzieci do wspinania się i przechodzenia po różnych konstrukcjach. Na tym placu zabaw mój syn po raz pierwszy pokonał swój strach z wysokością i polubił tego typu przejścia po linach.

Sam park Wuhlheide jest ogromny i znajduje się w nim bardzo dużo atrakcji dla dzieci, o ktrórych pisałam tutaj.  W miesiące wakacyjne tereny należące do ośrodka FEZ (plaża, sztuczne jezioro i place zabaw) stają się miejscem wypoczynku dla wielu berlińskich rodzin.

             5.Wasserspielplatz am Park am Gleisdreick

To typowo wodny plac zabaw, którego nie mogło zabraknać na tej liście. Znajduje się on w parku przy tzw. Trójkącie i wchodzi w skład innego dużego placu zabaw Stangenwald przy Möckernstraße 26, Kreuzberg.

Część do zabawy wodą celowo została odgrodzona drewnianym płotem od reszty atrkacji. Na tym typowo wodnym placu zabaw znajdują się trzy studnie i ogromny stół do zabawy błotem. Może i te drewniane podesty nie wyglądają bardzo imponująco, ale to jeden z najfajniejszy wodnych placów zabaw, na którym byliśmy. Szczególnie zabawy błotem w tych drewnianych rynnach.

Obok znajduje się typowo wspinaczkowy plac zabaw z dużymi zjeżdzalniami, huśtawkami i mostkami do wspinania. Jest to doskonałe miejsce do ćwiczenia równowagi na linach pomiędzy wieloma przejściami nad ziemią. Dzieci mogą również tu spędzać czas na dużych hamakach siatkowych oraz dużych huśtawkach tzw. gniazdach. Dla dorosłych znajduje się wokół dużo miejsca do siedzenia na drewnianych ławkach i podestach. Można zrelaksować się również na przeciwległej do placu zabaw – łące. Pograć na trawie w piłkę a w cieniu drzew rozegrać mecz w tenisa stołowego.

Może jednym minusem tego placu zabaw jest to, że niedawno posadzone na jego terenie drzewa są jeszcze zbyt małe by zapewnić dzieciom cień podczas zabawy. Dlatego w mocno upalne dni, dopiero późnym popołudniem, robi się chłodniej gdy słońce chowa się za przyległe budynki. Natomiast przy samym wejściu na plac zabaw jest mały bar z przekąskami i zimnymi napojami, co jest niewątpliwe zaletą. A dla tych bardziej głodnych rodziców z dziećmi polecam knajpę przy wejściu do stacji U-bahn Gleisdreick, która znajduje się na terenie browaru BRŁO Berlin przy Schönberger Str.16.

A poza rankingiem jeszcze jeden…

Spielplatz Am Kaisersteg

Jest to najczęściej odwiedzany przez nas Spielplatz w Berlinie. Ten plac zabaw znajduje się przy samej rzecze w dzielnicy Schöneweide, a dokładny jego adres to Hasselwerderstraße 15 Chodzimy na niego często, nie tylko ze względu na to, że mamy do niego pieszo spacerem jakieś 10 minut, ale również dlatego, że znajdują się na nim przyrządy, które swoim stopniem trudności najbardziej odpowiadają mojemu synowi. Nie znajdziemy w nim jakiś fenomenalnych konstrukcji, ani żadnego tematu bajkowego. Bo jest to taki typowy, miejski plac zabaw, dlatego nie ujęłam go w powyższym rankingu. Ale ze względu na to, że ma dużo atrakcji właśnie dla tych najmłodszych dzieci (0-3 lata) to chciałam go Wam też tutaj go pokazać.

A w jego pobliżu znajduje się nasza ulubiona lodziarnia – Eiskultur Berlin, Schnellerstraße 118, tak więc w letnie, upalne dni te dwa miejsca zachęcają nas do ich odwiedzenia.

 

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz