Nasze ulubione parki w Berlinie.

Berlin, to miasto, w którym znajduje sie więcej terenów zielonych, niż w jakimkolwiek innym mieście w Europie. Co oczywiście mnie ogromnie cieszy, ponieważ odkąd przeprowadziliśmy się do stolicy Niemiec, jeśli tylko jesteśmy w weekend w mieście, to odwiedzamy jakiś park lub wybieramy się na wycieczkę do lasu. Lasów i jezior w okolicach Berlina, też jest sporo, które swoimi urokami zachęcają do wycieczek też poza miasto. W samym mieście można znaleźć tak dużo fantastycznych zielonych i spokojnych miejsc, które mimo, że znajdują się w samym środku dużej aglomeracji, wydają się być bardzo odległe od bardzo szybko rozwijającego się miasta. Berlińskie parki są integralną cześcią kultury miasta i często są domem dla wielu zabytków, więc zawsze na coś ciekawego w nich można trafić. Poza tym stwarzają wiele możliwości do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W każdym parku lub w jego sąsiedztwie znajduje się plac zabaw, a nawet kilka miejsc wyznaczonych do zabawy dla najmłodszych. To sprawia, że z dziećmi naprawdę dobrze się tu żyje. Dlatego, jeśli nie macie pomysłu na spędzenie dnia w Berlinie z dziećmi to gwarantuję, że dzień spędzony w jednym z parków miejskich będzie naprawdę dobrze trafionym pomysłem. W Berlinie są znane i mniej znane parki. Jedne chętniej są odwiedzane przez turystów, drugie przez chętniej oblegane przez mieszkańców. My, mamy swoją listę ulubionych, zielonych miejsc w mieście, do których często wracamy.

Oto i nasze 5 ulubionych parków miejskich:

TIERGARTEN PARK

To ten najbardziej znany i największy park w Berlinie. Powierzchnia parku rozciągaja sie na 210 hektarach i nie sposób do niego nie wejść, jeśli znajdujecie się w dzielnicy Mitte i Tiergarten.  Park przecinąją główne artylerie miasta, w tym historyczna die Straße des 17. Juni  upomiętniająca powstanie styczniowe z 1953 roku. W obrębie Parku Tiergarten znajdują się najważniejsze zabytki Berlina, takie jak: Brama Brandenburska (Brandenburg Tor), Gmach Parlamentu Niemiec (Reichstag) czy Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule). Jeśli będziecie mieli okazję stanąć na przeszkolnej kopule niemieckiego Reichstagu (wejście jest za darmo, tylko z wyprzedniem należy zarezerwować termin) to dopiero patrząc z góry możecie przekonać sie, jak rozległy obszar zajmuje Tiergarten. Ten park to też takie miejsce na mapie Berlina, od którego zawsze zaczynamy zwiedzanie miasta, kiedy odwiedza nas rodzina czy znajomi.  Spacer po szerokich alejach tego parku to obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek w mieście. W ciągu roku sami też często do niego wracamy, bo bardzo lubimy ten park. O każdej porze roku jest w nim pięknie.

Nawet w pochmurne jesienne dni Tiergarten ma swój urok. Kiedy ogromne drzewa pogubią już swoje kolorowe liście – my szukamy żółędzi dla wiewiórek. Natomiast w zimę kiedy temperatury spadają poniżej zera – małe stawy w parku stają sie prowizorycznymi lodowiskami dla mieszkańców miasta i zawsze wokół nich dużo się dzieje. Poza tym, w Tiergaten znajdziecie dużą ilość pomników, mostki, stawy, ogród różany,polany rekreacyjne i świetny plac zabaw, który schowany jest w cieniu drzew, na którym można znaleźć chwile wytchnienia od słońca w ciągu upalnych dni.

W sąsiedztwie parku znajduje się również najstarsze niemieckie zoo (Zoologisher Garten), które osobiście polecam, bo wraz z dużym berlińskim Akwarium to obowiązkowa atrakcja Berlina dla wszystkich rodzin z dziećmi.

TREPTOWER PARK

To park we wschodniej cześci miasta, znajduje się w dzielnicy Treptow-Köpenick. I to najczęściej przez nas odwiedzany park, bo mamy do niego blisko. Jest to bardzo stary park. Jego przestrzeń została otwarta w 1888 roku i była zaprojektowana w stylu angielskiego ogrodu, w którym mieści ogród różany, fontana i zacienione, piękne aleje platanów, które robią wrażenie. Można je podziwiać jadąc lub idąc główną ulicą Puschkinallee.

Treptower Park rozciąga się wzdłuż berlińskiej rzeki Sprewy. Już sama rzeka i jej brzeg, oferuje mnóstwo letnich atrakcji wodnych. Nie tylko znajduje się tutaj port dla wycieczkowych promów i statków, ale można też wypożyczać kajaki czy ostatnio modne SUP Board – deski do pływania z wiosłem.

Wzdłuż prawego brzegu Szprewy znajduje się długa promenada, która nadaje się idealnie spacerów, jazdy na rowerze czy biegania. W samym parku jazda rowerem jest zabroniona (tylko wzdłuż wyznaczonych tras można się poruszać na dwóch kółkach),ale nie wiem czy ktoś tego zakazu przestrzega, bo cyklistów, tak jak w całym Berlinie jest tutaj wielu.

Treptower Park uwielbiają mieszkańcy miasta. To weekendowe miejsce spotkań, rodzinnych pikników oraz ogródków piwnych.To tutaj znajduje się zabytkowy Haus Zenner z 200-letnim ogrodem piwnym oraz po drugiej stronie rzeki Wyspa Młodości (Insel der Jugend), na której też znajduję się mała knajpka (Inselgarten) z leżakami i małym placem zabaw dla dzieci.

Dla tych lubiących zabytki i historię, to będą w tym miejscu polecam zajrzeć do samego środka parku, gdzie stoi olbrzymi pomnik z czasów stacjonujących tutaj wojsk radzieckich. Został on wzniesiony ku pamięci 7000 sowieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

A ciekawych odkrywców tajemniczych miejsc zachęcam do pójścia dalej w stronę lasu Plänterwald, gdzie można zobaczyć największy park rozrywki w mieście działający za czasów socjalistycznego DDR. Centrum rozrywki Spreepark z diabelskim kołem dzisiaj jest już zamknięte, ale jego historia mogłaby nadawać się na scenariusz kryminalego filmu.

We wchodniej części, na rogu ulic Bundestrasse i Neue Kruggallee znajduje się duży plac zabaw – jeden z naszych ulubionych w mieście. Na jesieni został wyremontowany, a nowo otwarte konstrukcje po grunatownej przebudowie zachwycają małych i dużych.

VOLKSPARK FRIEDRICHSHAIN

To uważany za najstarszy park publiczny w Berlinie i znajduje się w dzielnicy Kreuzberg. Oficjalnie został otwarty w 1848 roku na terenie byłej winnicy. Volkspark Friedrichshain przeżył jedne z najważniejszych momentów historycznych miasta. Podczas II wojny światowej został poważnie zniszczony, ale na szczęście w późniejszych latach władze miasta dokładnie go odrestaurowały. W zachodniej części parku – przy wejściu do parku, można znaleźć Märchenbrunnen, budowlę znaną również jako Fontanna Bajek. Dzisiaj już sama fonanna już nie działa, ale samo miejsce, w którym posągi przedstawiają postaci z baśni Braci Grimm robi wrażenie.

W dalszej części parku znajdziemy też mniejsze fonntany, urlokliwe stawy i mały wodpospad, który jest staję się niebywałą atrakcją w upalne dni dla dzieci. Sam park jest ogromny, można po nim spacerować godzinami. Park oferuje też wiele możlwości do aktywnego wypoczynku. Dla tych, którzy szukają czegoś bardziej dynamicznego, na terenie parku są: korty tenisowe, boiska do koszykówki, siatkówki plażowej, skate park oraz miejsce do wspinaczki skałkowej. W weekendy można dołączyć do organizowanych w parku treningów na świeżym powietrzu (grup bardziej i mniej zorganizowanch w sobotnio-niedzielne przedpołudnia jest tu całkiem sporo).

W parku znajduje się również miejsce, w którym w lato organizowane są seanse pod chmurką. To taka informacja, dla tych którzy nie mają jeszcze dzieci, albo jeśli mają i posiadają możliwość pozostawienia ich pod czyjąś opieką (czyli nie dla nas). Może kiedyś wybierzemy się do tego parku wieczorem i skorzystamy z kina pod gołym niebem. Dla zainteresowanych sprawdziłam, kino letnie trwa od maja do września, a seanse wyświetlane są codziennie o godz.21.45. Natomiast dla rodziców z dziećmi istotną informacją na pewno będzie to, że na ternie tego parku znajduą się dwa duże place zabaw, na których dzieci w różnym wieku z pewnością znajdą coś dla siebie.

Volkspark Friedrichshain to park, w którym można grillować. Tak, w Berlinie jest sporo takich parków, w których jest to legalne.  W tym parku zielone polany w sezonie letnim, w sobotnie i niedzielne popołudnia zamieniają się w miejsca wielkich rodzinnych pikników z unoszącym się zapachem rozpalonego grilla.

 

VOLKSPARK WUHLHEIDE

Park Wuhlheide znajdujący się w dzielnicy Oberschöneweide powstał w latach 20-tych XX wieku. Jest to jeden z trzech największych Volksparków w mieście. Jego krajobraz leśno-parkowy został wpisany na listę zabytków Berlina.  Przy jego budowie uwzględniono najróżniejsze życzenia i wymagania mieszkańców miasta dotyczące jego rekreacyjnego wykorzystania. Dlatego, ze względu na swój zróżnicowany charaketer i rozległy obszar oferuje bardzo dużo możliwośći spędzenia aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi. My bardzo lubimy do niego jeździć rowerami, nie tylko dlatego, że mamy do niego bardzo blisko, ale też w jego ogromnych pałaciach lasu czujemy się jakbyśmy byli poza wielkim miastem. Trasa rowerem z domu do parku zajmuje nam 15 minut i jest to też taka odległość, w czasie której, nasz syn siedząc w swoim foteliku rowerowym nie odpłynie nam na drzemkę. Podczas dłuższych wycieczek rowerowych często zasypiał w foteliku i musieliśmy robić przymusowe przystanki, bo jego pozycja ze zwisającą głową w dół nie była ani dla niego komfortowa, ani bezpieczna.

Wracając do parku, to oczywiście działania wojenne na jego terenie również doprowadziły do wielu zniszczeń. Ze względu na swoje położenie we wschodnia cześć Berlina, po II wojnie światowej przez wiele lat niszczał – był mocno zaniedbywany przez ówczesną władzę DDR. Dopiero po upadku muru berlińskiego (w latach 90-tych XX wieku) rozpoczęła się jego stopniowa odbudowa.  Dzięki temu dzisiaj Volkspark Wuhlheide oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu dla rodzin z dziećmi. W samym środku lasu znajduje się Centrum Rekreacyjnego-Wypoczynkowego FEZ Berlin, które oferuje różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży. O tym miejscu pisałam tutaj.  Na terenie rekreacyjnym samego Familienzentrum znajduje się scena plenerowa, boiska sportowe, place zabaw dla dzieci oraz tor saneczkowy i letnie kąpielisko.  Oprócz tego w lesie Wuhlheide można również przejechać się starą kolejką parową lub spróbować swoich sił w wspinacze po drzewach w parku linowym (Kletterwald). Atrakcja dostępna jest w sezonie dla dorosłych i dzieci powyżej 130 cm wzrostu.

 

W tym parku przy wejściu od ulicy Treskowallee znajduje się również zabytkowy odkryty basen (Sommerbad Wuhlheide), który jest czynny w okresie letnim (maj-sierpień) codziennie w godzinach 10 od 20. Basen ten został gruntownie wyremontowany w stylu lat dwudziestych XX wieku i od niedawna oddany ponownie do użytku, więc jest godny polecenia szczególnie w bardzo upalne dni. Kolejną atrakcją – być może dla starszych dzieci jest Park Miniatur Berlin-Brandenburgia, który został wbudowany w ten park krajobrazowy. Znajdujące się w nim nimi budowle odzwierciedlają cechy charakterystyczne dla Berlina i jego regionu. Można zobaczyć tam ponad 60 modeli słynnych zabytków, które zostały wykonane w skali 1:25 zgodnie z oryginałem. Dla mojego dziecka niewątpliwie największą atrakcją tego parku były dwa bardzo fajne place zabaw.

 

HUMBOLDTHAIN PARK

Humboldthain jest mniej znanym parkiem wśród tursytów – nie ma w nim tłumów, dlatego lubimy go bardzo. Jest też często nazywany młodszym bratem Volksparku Friedrichshain. Jest naprawdę piękny i jest w nim wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Park położony jest w dzielnicy Wedding w okolicy dworca S-bahn Gesundbrunnen. Założony został w 1876 roku. Natomiast podczas i po II wojnie światowej (tak jak wiele parków w mieście) został niemal całkowicie zdewastowany. W historii obrony miasta, wybudowane przez nazistowskie niemiecy w latach 1941/42 bunkry oraz wieża przeciwlotnicza, odegrały duże znaczenie. Wieża przeciwlotnicza – Humboldthain Flak w konsekwencji stała się głównym nalotów wojennych. A liczne, stare drzewa znajdujące się w parku po zakończeniu wojny padły ofiarą produkcji drewna opałowego przez mieszkańców. W granicach parku znajdował się również Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego przy Brunnenstraße, które został po wojnie wysadzony w powietrze – w tym miejscu dzisiaj znajduje piękny, geometrycznie zaprojektowany ogród różany. Oba bunkry też nie przetrwały silnych ataków wojennych, ich pozostałości podczas odbudowy parku zostały zasypane gruzem. A mniejsza z usypanych hałd w zimę wykorzystywana jest przez mieszkańców jako tor saneczkowy, zwany obecnie jako Humboldthöhe.   W dobrym stanie zachowała się natomiast wieża przeciwlotnicza, na którą można wspiąć się i podziwiać z niej widok północą część miasta. Oprócz wieży widokowej i bunkrowych gór pokrytych wieloma drzewami i krzewami, dzisiejszy Volkspark Humboldthain charakteryzuje się przede wszystkim rozległymi trawnikami do zabawy i opalania oraz szerokimi alejami do spacerowania. W upalne letnie dni można ochłodzić sie w basenach otwartych – Sommerbad Humboldthain , które są integralną częścią parku.  W tym parku znajdują się też dwa świetne place zabaw. Jeden otwarty dla wszystkich oraz drugi tzw. Abenteurspielplatz  – przygodowy plac zabaw, w którym dzieci pod opieką wykwalifikowanej kadry mogą brać udział w różnych zajęciach zorganizowanych. Mam jeszcze informację dla samych rodziców- koneserów wina, park ten posiada własna winnicę, w której produkuje się około 200 butelek wina rocznie na specjalne oficjalne okazje.

 

Dzisiaj napisałam o tych pięciu parkach publicznych w mieście. Oczywiście zachęcam do ich odwiedzenia, ale w Berlinie jest tyle miejsc zielonych, że z pewnością z czasem lista naszych ulubionych będzie coraz dłuższa.

Dodaj komentarz