Kreuzberg – park miejski Tempelhof i wodospad w Victoriapark

Dzisiaj na tapetę biorę kolejne dwa parki miejskie. W Berlinie jest tak dużo ciekawych parków,że można byłoby o każdym z nich napisać oddzielny wpis. Dzisiaj przestawiam dwa, które znajdują się na Kreuzbergu – najbardziej kolorowej i zróżnicowanej kulturowo dzielnicy miasta. Pierwszy to ogromny Tempelhof – miejsce gdzie chodzimy puszczać latawce, a drugi to nieduży Victoriapark gdzie można powspinać się specjalnie utworzony górski wodospad.

Tempelhofer Feld to od niedawna park miejski, który znajduje się w miejscu starego lotniska na południu Berlina. Chociaż to nie jest najpiękniejszy park w mieście, ale jest niewątpliwie jednym z najbardziej fascynujacych miejsc w Berlinie i więc warto go odwiedzić.  W tym miejscu chciałabym napisać wielkie podziękowania dla Berlińczyków i władz miasta, którzy to po zamknęciu wojskowego lotniska w 2008 roku, nie oddali tego terenu w ręcę inwestorów – udało im się obalić plan budowy osiedla mieszkaniowego. W 2010 roku władze miasta przekształciły ten teren w ogromny park o powierzchni ponad 390 ha. To miejsce jest idealnym przykładem na to jak Berlińczycy uwielbiają zielone tereny w mieście. Stare centrum lotniczne wraz z pasami startowymi i okolicznymi terenami, dzisiaj jest jednym z najlepszych miejsc w mieście do uprawiania rekreacji na świeżym powietrzu.

Rozległa, otwarta przestrzeń to raj dla rowerzystów, rolkarzy i deskorolkarzy, którzy wykonują okrążenia na szerokich pasach startowych w cieniu starych hangarów i budynku terminalu, który został udostęponiony jest dla zwiedzających.  Również paralotniarze mają tutaj świetne pole do popisu. To miejsce 7 dni w tygodniu, przez 52 tygodnie roku tętni życiem. A w weekendy całe rodziny z dziećmi odwiedzają park, aby popuszczać latawce, zrobić piknik czy urządzić grilla ze znajomymi (tak, w Berlinie w niektórych parkach miejskich można leganie grillować).

My byliśmy na Templehof w pierwszy wrześniowy weekend, kiedy odbywał się w tutaj duży festyn rodzinny. Oprócz możliwości zwiedzania hangarów i samolotów braliśmy udział w wielu przygotowanych atrakcjach dla dzieci.

 

 

Natomiast na północny zachód od Tempelhofer Feld znajduje sie kolejny godny polecenia park miejski – Viktoriapark. To miejsce znane jest z pięknego sztucznego wodospadu, który przypomina naturalny wodospad w Karkonoszach na granicy Polski i Czech. Główną atrakcją tego parku oczywiście jest ten malowniczy wodospad i możliwość wejścia na samy szczyt gdzie znajduję się pruski pomnik Schinkela poświecony wojnom wyzwoleńczym (jest ogromny, na zdjęciu poniżej widać jego wierchołek).

Trasę na szczyt spokojnie można pokonać z dzieckiem i wózkiem, bo w górę prowadzą asfaltowe ścieżki o niedużym nachyleniu. Spacerujac i odkrywając uroki tego zabytkowego parku, można zatrzymać się na chwilę i pomoczyć nogi w zimnej wodzie wodospadu. Schodząc ze szczytu, już na niższym poziomie parku można zrobić sobie piknik na trawie, czy usiąść i zjeść coś w zabytkowej villi Tomasa (fajny kącik dla dzieci) lub po drugiej stronie w zabytkowym ogródku piwnym Golgatha, obok którego znajduję się całkiem spory plac zabaw dla dzieci.

Będąc w okolicy warto zajść na ulicę Bergmannstraße – to jedna z moich dwóch ulubionych ulic w Berlnie (druga jest w dzielnicy Friedrichschain). Ta ulica tętni prawdziwym życiem Berlina – to same centrum multikulturowego Kreuzberga. Można znaleźć tutaj wiele dobrych restuarcji, barów oferujących kuchnię calego świata. Wiele fajnych knajpek i sklepów po ukrywanych jest w dziedzińcach zabytkowych kamienic. Ja uwielbiam ją też za starą halę targową Markthalle i za flohmarkt, który organizowany jest w każdą sobotę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *