Biblioteki miejskie w Berlinie – przyjazne dzieciom i nie tylko.

W samym Berlinie znajduje się 80 otwartych bibliotek miejskich.  A samo wypożyczanie i oddawanie książek jest bardzo proste. A do tego samo odwiedzanie wielu z tych miejsc jest bardzo przyjemnym i intersującym doświadczeniem. My z Antkiem bardzo lubimy chodzić do biblioteki, chociaż mamy sporo książek w domu, to często wypożyczamy też te z biblioteki, bo czerpiemy z tego dużo frajdy. Bardzo lubimy tą naszą pobliską bibliotekę (Mittelpunktbibliothek Treptow przy Michael-Brückner-Straße) bo ma naprawdę duży i dobrze wyposażony dział dziecięcy.

Na dziale dzięciecym są miękkie pufy, duże poduchy i kącik dla małych dzieci. Książki znajdują się na specjlanych małych regałach i półkach, dostosowanych do wysokości dzieci. My zaglądamy do niej często w drodze z przedszkola, czasami po prostu,aby poprzeglądać nowości, poczytać komiksy czy pograć w planszówki.

Co musieliśmy zrobić, aby móc korzystać z biblioteki w Berlinie?

Wystarczyło, że wybraliśmy się do jednej z pobliskich bibliotek i wyrobiliśmy kartę biblioteczną. Ta karta uprawnia nas do korzystania nie tylko tej jednej, ale z wszystkich bibliotek znajdujących się w Berlinie! Aby ją wyrobić, pracownikowi biblioteki należało okazać dokument potwierdzający adres zameldowania oraz dowód osobisty. Karta biblioteczna została wydana od ręki (można wybrać nawet jej kolor) i jest bezterminowa. Wraz z plastikową kartą nadane zostało hasło do logowania – zawsze jest to data urodzenia posiadacza. Kartę należy mieć ze sobą podczas wypożyczania bo jest niezbędna do korzystania z  automatu samoobsługowego.

W jaki sposób korzystamy?

Wybrane pozycje, które chcemy wypożyczyć umieszcza się w specjalnym automacie, które sam zczytuje kody. Najpierw oczywiście musimy zalogować się na nasze konto – przykładając kartę biblioteczna do czytnika i wpisując hasło, a następnie po kolei kładziemy wybrane zasosby na urządzeniu. Automat sam wykrywa, które publikacje sobie wybraliśmy i zapisuje je na naszym profilu. Po zakończeniu skanowania, należy się wylogować oraz zabrać z automatu swoje wypożyczone “dobra” i tyle…

Z dodatkowych informacji napiszę jeszcze, że opłata za kartę biblioteczną dla osoby dorosłej wynosi 10€ (rok). Natomiast karta dla dziecka wyrabiana jest za darmo i nie ma dodatkowych rocznych opłat.

Książki z reguły można wypożyczać na 28 dni (chyba, że wyśtwietli nam się jakaś inna informacja po zczytaniu kodu). Inne media takie jak audiobooki, CD, filmy, bajki na DVD i gry możemy wypożyczyć na 14 dni. Oczywiście istnieje również możliwość przedłużenia o dodatkowy czas, o ile ktoś wcześniej nie zarezerwował danego tytułu (można to sprawdzić w internecie). Katalog on-line jest dostępny po zalogowaniu się na stronie www.voebb.de i warto go przeglądać, bo dzięki temu możemy sami sprawdzić dostępność konkretnego tytułu w naszej lub w innych bibliotekach w Berlinie. Jest jeszcze jedna fajna opcja – jeśli dana książka, która nas intersuje jest dostępna, ale znajduje się w oddalonej od nas bibliotece, to istnieje możliwość jej dostarczenia do wybranej przez nas biblioteki. Za niewielką opłatą 1€.

Oczywiście są kary za przetrzymanie, ale jakieś niewielkie 25 centów za każdy jeden dzień opóźnienia. Ale oddawać książki można również poza godzinami otwarcia bibliotek, ponieważ każda posiada zewnętrzne samoobsługowe automaty czynne 24h na dobę.

Dziecinnie proste?! Dlatego nic tylko korzystać i wypożyczać i to nie tylko książki. Zasoby berlińskich bibliotek są naprawdę ogromne i zawsze można coś ciekawego dla siebie i dziecka znaleźć.  W niektórych bibliotekach można nawet pograć w gry na playstation (to informacja dla rodziców  i trochę starszych dzieci). W bibliotekach miejskich dla młodszych dzieci często organizowane są różne wydarzenia,takie jak: spotkania autorskie, wspólne czytanie bajek czy oglądanie filmów animowanych. Dodam jeszcze, że w wielu bibliotekach w Berlinie można znaleźć też publikacje w języku polskim – zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, co mnie bardzo cieszy. My polecamy i zachęcamy wszystkich do korzystania z miejskich bibliotek – to super sprawa.

2 komentarze

  1. Super. Przechodzimy również często obok tej bilbioteki, a moja córka kocha książki, więc zmotywowałaś mnie do odwiedzenia jej Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *