Der Panda – encyklopedia obrazkowa o naszym ublubiony misiu.

Mam dzisiaj dla Was książkę, którą ostatnio wypożyczyliśmy w bibliotece.  Jest to książka z serii “kleine Kinderbibliothek”, czyli cyklu małych obrazkowych encyklopedii dla dzieci w wieku od 3 lat. Jest to małego formatu, kartonowa książka, która została wydana przez niemieckie wydawnictwo Mayers. Książki z tej serii (ukazało się ponad 60 tytułów) mają na celu dostarczenie pierwszej wiedzy eksperckiej o świecie zwierząt i ludzi. Są przeznaczone dla dzieci od 3 roku życia, ale dla mojego 2,5-latka – ta o Pandzie, okazała się strzałem w dziesiątkę i bardzo go zaciekawiła. Ten tom opowiada o pandzie dużej – naszym ulubionym niedźwiedziu, który jest bardzo rzadkim gatunkiem i jest zagrożony wyginięciem. Jako, że mam w domu małego miłośnika tego zwierzątka to ten tytuł od razu przyciągnął moją uwagę podczas naszej ostatniej wizyty w bibliotece. W tej książce znaleźliśmy wiele informacji o tym gatunku i poszerzyły one wiedzę mojego dziecka o jego ulubionej Pandzie.

My dostaliśmy to wydanie jakiś czas temu, ale byliśmy na etapie innych książek obrazkowych, o których Wam wcześniej pisałam, więc nasze Mamoko czekało na swoją kolej. Jeśli u Waszym dzieciom, tak jak mojemu bardzo spodobała się “Ulica Czereśniowa…”, która z resztą została przerobiona “od deski do deski” to śmiało mogę polecić jako kolejną wyszukiwankę w podobnym stylu – “Miasteczko Mamoko”. Mój Antek ostatnio ma swoich kilka ulubionych tytułów, które obowiązkowo musimy przeczytać przed snem. Jednym z nich jest właśnie Miasteczko Mamoko. Mój syn wybiera jednego bohatera z okładki, za którymi podąrzamy i śledzimy jego losy na kolejnych stronach książki, opowiadając w ten sposób bajkę na dobranoc.

Wszystkie te informacje są napisane bardzo prostym i przystępnym językiem i nie ma ich też tak strasznie dużo, bo to małe kompendium wiedzy stworzone z myślą o tych najmłodszych. Piękne ilustracje dopełniają całość. Takie informacje można przeczytać w nie jednej encyklopedii (dzisiaj prędzej w wikipedii), ale w ten sposób przekazane budzą większe zainteresowanie.

Każda strona książki prowokuje do zadawania pytań i szukania odpowiedzi, które poszerzają wiedzę dziecka. Obrazki służą również do przekazania cennych informacji dziecku, ale tym samym powodują to, że moje dziecko lubi przeglądać tą książkę samodzielnie. Przedstawione na wyjątkowych ilustracjach zwierzęta i rośliny są bardzo zbliżone do rzeczywistości, dzięki temu tą książkę ogląda się i czyta naprawdę z wielką przyjemnością.

Poza tym, książka ma w środku kolorowe folie, dzięki którym przewracając kartki, zwierzęta na ilustracjach “ożywają”. To dodatkowa atrakcja, dzięki której dziecko może szukać ukrytych elementów i  obserwować zmiany.Mojemu synowi najbardziej spodobała się folia, dzięki której można zobaczyć jak mama Panda karmi piersią młodą Pandę.

Postscriptum: Z tej serii ukazało się ponad 60 różnych tytułów i już wiem, że wrócimy po następne…

 

Karta katalogowa (jak w bibliotece)

Tytuł: Der Panda 

Ilustracje: Ute Fuhr, Raoul Sautai 

Wydawnictwo: Fisher Mayers

Rok wydania: 2009 

Kategoria wiekowa: 3-6 lat 

Uwagi: trwałe kartonowe strony, oprawa pierścieniowa

Dodaj komentarz