“Rok w lesie” – pięknie zilustrowana książka obrazkowa o przyrodzie.

“Rok w lesie” od wydawnictwa Nasza Księgarnia to najpiękniej zilustrowana książka o przyrodzie jaką kiedykolwiek widziałam. Mogę ją przeglądać godzinami.  To obrazkowa książka tzw. “wyszukiwanka” dla dzieci, która świetnie pokazuje zmiany, które zachodzą w przyrodzie na przełomie całego roku. Miesiąc po miesiącu, przedstawiony został ten sam fragment lasu, tylko w innych okolicznościach przyrody. Sam pomysł autorki jako przedstawienie lasu na przestrzeni 12 miesięcy ze wszystkimi charakterystycznymi zmianami w przyrodzie i zwyczajami mieszkańców lasu uważam za genialny. Dzięki temu możemy udać się w cudowną podróż w głąb lasu, wcale nie wychodząc z domu. Nawet w takie dni jak dzisiaj, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Gdy na zewnątrz wieje, pada deszcz na zmianę ze śniegiem i gradem, a mamy drugą połowę marca i na prawdziwą wycieczkę do lasu w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny nie ma szans. To wystarczy wziąć do ręki tę pięknie wydaną książkę, wspólnie z dzieckiem zanurzyć się pod ciepłym kocem i podziwiać las z nieco innej perspektywy.

“Rok w lesie” stanowi obszerne kompendium wiedzy o przyrodzie. Na wstępie, czyli na pierwszych dwóch stronach znajdziemy prezentację wszystkich bohaterów. Mamy tam ilustracje poszczególnych mieszkańców lasu wraz z krótkim ich opisem. Kiedy poznamy już wszystkich mieszkańców lasu, następnie możemy bawić się z dzieckiem w ich odnajdywanie na kolejnych stronach książki. Na każdej z 12 rozkładanych plansz spotykamy tych samych bohaterów, tylko że w różnych sytuacjach.

Każda “rozkładówka” to jeden miesiąc roku – jeden kadr lasu został bardzo szczegółowo rozrysowany przez autorkę. Ukazani zostali Ci sami bohaterowie tylko w innych sytuacjach, warunkach pogodowych i o innej porze dnia lub nocy. W grudniu niektóre zwierzęta zapadają w sen, inne zaś szukają sobie ciepłych kryjówek na zimę.

W kwietniu las budzi się do życia i również niedźwiedzie budzą się z zimowego snu. Latem zwierzęta wygrzewają się w słońcu i jedzą świeże owoce lasu. We wrześniu zaczynają gromadzić zapasy na zimę – a leśniczy udaje się na grzybobranie!

Dzięki tej książce możemy nie tylko zobaczyć jak zwierzęta dostosowują się do panujących warunków oraz łatwo wytłumaczyć dziecku zmiany zachodzące w przyrodzie. Możemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania: Co robią zwierzęta w lesie? Jak się bawią, a jak odpoczywają?Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Kto jakie lubi jeść przysmaki?Na przepięknych ilustracjach zostały ukazane zwierzęta, które żyją na ziemi, w powietrzu  oraz pod ziemią – te, które drążą podziemne korytarze.

To publikacja, która jest polecana dla dzieci w wieku od 0-6 lat. Z tymi młodszymi możemy zacząć od podziwiania kolorowych ilustracji i tworzenia na ich podstawie własnych opowieści. Możemy śledzić losy poszczególnych zwierząt, podglądać je, opowiadać historię, zadawać pytania. Ze starszymi dziećmi, które potrafią już mówić, możemy zachęcić do udzielania odpowiedzi na temat tego co widzą i poćwiczyć umiejętność tworzenia własnych historii na podstawie obrazków i zdobytej wiedzy. Ta książka naprawdę daje wiele możliwości świetnej zabawy z dzieckiem. Skupia uwagę dziecka na dłuższy czas. “Rok w lesie” posiada tyle szczegółów, że można oglądać go godzinami i szybko się nie nudzi.

To niezwykła książka, która udziela odpowiedzi na wiele pytań z otaczającego nas świata przyrody, mimo iż treść książki stanowią w większości same ilustracje – starannie wykonane, z dbałością o każdy szczegół. Ilustracje w tej książce są pełne naturalnego ciepła zachwycają nie tylko moje dziecko, ale również i mnie. Śmiało mogę napisać, że autorka Emilia Dziubak została wpisana na moją osobistą listę najulubieńszych ilustratorów książek dla dzieci.

Dzięki tej książce możemy ćwiczyć spostrzegawczość, pobudzać wyobraźnię, zachęcać do wymyślania własnych historii. Myślę, że “Rok w lesie” powinien być obowiązkową pozycją w biblioteczce każdego dziecka, które zaczyna mówić. Książka ta nie tylko pomaga w rozwoju mowy, wzbogaca słownictwo, uczy logicznego myślenia i szukania związków przyczynowo-skutkowych, ale jest po prostu ciekawa i zawiera wiele wartości edukacyjnych.

A na koniec napiszę Wam jeszcze o jednym miejscu, gdzie możemy podziwiać ilustracje z tej książki. Pod Warszawą, a dokładnie w Pomiechówku powstał w ubiegłym roku “Leśny Park Edukacyjny”, gdzie nad jednym z brzegów rzeki Wkry, twórcy parku stworzyli ścieżkę edukacyjną o tematyce pór roku w lesie. Na trasie przejścia umieścili duże wiaty z pięknymi ilustracjami, pochodzącymi właśnie z książki “Rok w lesie” Emilii Dziubak. Jeszcze tam nie byliśmy, ale przy najbliższej wizycie w Warszawie mamy zamiar to nadrobić, bo jestem ciekawa jak wygląda ten naturalny plac zabaw w rzeczywistości. Pomiechówek leży ok. 40 km na północny- zachód od centrum Warszawy, więc jak będziecie w tych okolicach to zachęcam do odwiedzenia (edit: tutaj nasza relacja z lipcowej wizyty w “Park Dolina Wkry”)

Postscriptum

“Rok w lesie” to “must have” każdego młodego przyrodnika. Jest naprawdę bardzo ładnie wydana, dlatego uważam, że może być fajnym pomysłem na mądry prezent dla dzieci od 2 roku życia. W tej serii ukazały się również inne książki: “Rok w przedszkolu”, “Rok w mieście”, “Rok na targu”, “Rok na wsi” oraz “Rok w krainie czarów”,chociaż każda z nich została zilustrowana przez innego rysownika. My mieliśmy cztery tytuły w domu z tego cyklu i napiszę, że pozostałe nie zachwyciły nas tak jak “Rok w lesie”. Znalazłam tą książkę również w niemieckiej księgarni i ucieszyłam się, że polska książka stała na półce z bestsellerami. To jedna z tych książek, którą spotkać można pewnie często w zagranicznych księgarniach. Na dzień dzisiejszy została wydana już w 8 krajach.

Karta katalogowa (jak w bibliotece) 

Tytuł: “Rok w lesie” 

Ilustracje: Emilia Dziubak 

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 

Rok wydania: 2015 

Kategoria wiekowa: 0-6 lat 

Uwagi: Duży format (większy niż A4), kartonowe strony o zaokrąglonych rogach

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz