Zaczynamy od niegrzecznej pandy

Panda Wanda, czyli “panda niewypanda”. Tak nazwałam bohaterkę tej książki bo w życiu codziennym o niej często rozmawiamy razem z Antosiem – moim synem. Jest to poradnik o zasadach dobrego wychowania dla dzieci.”Savoir-vivre” dla najmłodszych, brzmi poważnie,co?!Hmm, ale książka nie jest ani trochę poważna. Bohaterka panda w bardzo śmieszny, wręcz rozbrajający sposób daje dzieciom rady “jak wykazać mają się ogładą”.

Ta książka jest super również dla rodziców. Małe dzieci, jeszcze nie wiedzą co należy a czego nie należy robić w życiu codziennym. Pamiętajmy,ale to my rodzice, jesteśmy dla nich najlepszym przykładem do naśladowania. Jeśli chcielibyśmy zacząć trochę “ucywilizowywać” nasze dziecko, a nie wiemy jak w zrozumiały sposób przekazać tą wiedzę, to warto sięgnąć po tą książkę. Autorka z tym ważnym tematem doskonale trafia do najmłodszych po przez prosty tekst i śmieszne ilustracje pandy. Wszystkie kwestie dobrego wychowania zawarte są w wesołych rymowankach, które łatwo wpadają w ucho malucha. 

Książka dedykowana jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. My podpatrzyliśmy ją u czteroletniego Franka, jak Antek nie miał jeszcze dwóch lat i już wtedy mój syn wykazał duże zainteresowanie rymowankami “pandy nie wypandy”. Kategoryzacja wiekowa, może i rzeczywiście jest trafiona, bo autorka porusza pewne zagadnienia, które mogą być abstrakcyjne i trudne do zrozumienia dla młodszych dzieci.  Jednak uważam, że to nie jest żadne faux pas, z mojej strony, że  od jakiegoś czasu my czytamy,rozmawiamy i staramy się prowadzać w życie pewne kwestie, o których mówi ten poradnik. Mój syn uwielbia “pandę nie wypandę” i nawet mając niespełna 2 lata, świetnie rozumiał teksty o “zamykaniu drzwi bez trzasku”, “wycieraniu nosa w rękaw”, “myciu rąk” czy “trzymaniu palca w nosie”.

Postscriptum

Oczywiście my polecamy, bo książka mimo, że jest bardzo pouczająca to zawsze sprawia nam duuuuużo frajdy, a większość wierszyków, my rodzice znamy już na pamięć.

 

Karta katalogowa (jak w bibliotece)

Tytuł: Co wypanda, a co nie wypanda?

Teskt i ilustracje: Aleksandra Cieślak

Wydawnictwo: Dwie siostry

Kategoria wiekowa: 3+

Rok wydania: 2014

Uwagi: kartonowe strony, mały format

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *